- 82 - Lou pakt zijn oude leventje van jagen en vissen weer op. Een dromer op het Balgzand! Hij verkeert nu in zijn "dandy" periode. Hij gaat gekleed in zwart maatpak, een joyeuze brede flaphoed op het hoofd en witte slobkousen aan de voeten. Hij brengt met zijn stralende blauwe ogen vele meisjes het hoofd op hol. Zij lopen achter hem aan. Een tijdgenoot herinnert zich vooral Lou's brede mond waarmee hij gemakkelijk praat jes verkocht die grif werden geloofd. Hij kiest uit alle meisjes Trijn Tiel, 25 jaar, een knappe struise boeren dochter uit een gegoede familie. Ze trouwen in 1926 ondanks bezwaren vanTrijns ouders. Wat moet ze met die jongen van een boerenarbeider? Trijn moet voortdurend financieel bijspringen want Lou verdient geen droog brood. Als andere vissers met hun vangst thuis komen kruipt Lou net uit bed. Met Trijns geld wordt een nieuwe boot gekocht, een Lem- ster aak die als thuishaven Ewijcksluis heeft. In die tijd meent Lou een belangrijke uitvinding te hebben gedaan. Al knutselend zegt hij het principe van de eeuwigdurende beweging, het perpetuum mobile, te hebben gevonden. Aannemer Schouten krijgt een werktekening om een houten bak te maken, met daarin de krukas van een acht cilinder Ford motor, met een telkens een stukje verder gestelde as. Hij meende de beweging te krijgen door holle opdrijvende cilinders in een bak water onder te dompelen en zo continue te laten werken. Schouten geloofde de brede mond van Lou en maakte de met zink beklede waterdichte kist. Het werkte niet en over betaling werd nooit gerept. Geestelijk komt het jonge echtpaar aan hun trekken bij de huiskamer evangeli satie van Dirk Mosk. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, Lou kon het ge loof toch nooit helemaal loslaten. De variant van buurman Dirk Mosk stond hem wel aan. Het was een pinkstergemeenteachtige sfeer met veel gezang en blijheid. Niet dat beklem mende sombere van zijn ouderlijk huis, maar licht heid en lucht. Dirk Mosk is timmerman en meent dat hij de wederopgestane profeet Elia is. In Breezand doen allerlei geruchten de ronde over de groep. Piet Kranenburg, geboren in de Anna Paulownapol- der, kan er smakelijk over vertellen. Als tienjarige was hij er niet weg te slaan, zo gezellig vond hij het. Het vrolijke gezang vond hij heel wat mooier dan de zware psalmen uit de zwartekousenkerk. "Ik had er wel altijd willen blijven", herinnert hij zich een mensenleven later. Hij woonde dicht bij Lou en mocht soms met hem mee op visvangst op het Balgzand, fuiken legen. Piet zat aan het roer en Lou gaf aanwijzingen: klappie vooruit, klappie achteruit, want Lou was modern en had een Ford motor in de aak gebouwd. "Het was een handige bliksem, hij knutselde alles zelf in elkaar", aldus Piet. Over de praatjes omtrent de groep van Dirk Mosk weet hij dat er sprake was van brandoffers op zijn erf. Een dochtertje van Mosk zou geofferd worden. Van takkenbossen die voor hooioppers werden gebruikt was al een stapel gemaakt. De politie greep in en de zaak werd gesust. Dandy Lou Het gezin Dirk Mosk Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 3 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 16