- 39 - vermelden wat een grondzeiler is. Temeer dat dit type molen in het vervolg van dit artikel meerdere malen zal worden genoemd. Een grondzeiler is een molen die vanaf de grond is te bedienen. Bij grondzeilers is hoogte niet nodig om voldoende wind te vangen. Bij een ongunstige windsituatie zal men dus niet snel kiezen voor de bouw van een grondzeiler. In vlakke gebieden als polders zijn grond zeilers meestal goed mogelijk. In Nederland vinden we ze vooral in het noorden en westen van het land. De plaats van de molen bevond zich, ge rekend vanuit de Burgerweg, ruim twee kilometer of ruim negenhonderd meter van de Waterkaap in oostelijke richting. De Waterkaap is er echter niet meer. Later zou de molen het water van de polder uitslaan op het eerdergenoemde rand- of boezemkanaal. Het overtollige water hiervan kon dan weer met laag- water via de sluis op de Zuiderzee wor den uitgelaten. De nieuwe dijk gereed Voordat het stormseizoen zijn intrede deed (oktober) moest de dijk klaar zijn. Met het werk liep het alles mee want op 7 september 1846 werd de nieuwe dijk om de polder Waard-Nieuwland geslo ten en kon worden begonnen met het verder afwateren van het gebied. Wieringen en het Wieringer Nieuwland. Fragment van een kaart van Anthonir Metius 1627. D etailontwater ing Nu het meeste water uit de polder was uitgelaten moest er detailontwatering plaatsvinden. Daartoe moesten er eerst sloten en greppels worden gegraven. Heel veel greppels! Greppels en sloten zijn in nieuw aangelegde polders belangrijke onderdelen van de water infrastructuur. In eerste instantie kan door het toepassen van deze methode het water veel sneller worden afgevoerd dan drainage met behulp van buizen.2:> Ook moesten er wegen worden aangelegd. Voor het realiseren van de water- en wegeninfrastructuur was veel mankracht nodig. De honderden mensen die aan het bouwen van de dijk hadden deelgeno men konden ook hier worden ingezet. De watermolen in werking Omstreeks dezelfde tijd werd de watermolen in werking gesteld. De molen van het type grondzeiler met vijzel was een beproefd concept. Al vele malen had dit type molen zijn nut bewezen. Berekening had uitgewezen dat deze molen, in relatie met de uitwateringssluis bij de Stontele, voldoende capa citeit zou hebben en daarom gemakkelijk het water in de nieuwe polder op peil zou kunnen houden. Niets bleek echter minder waar. Misrekening Als gevolg van een verkeerde inschatting van de gemiddelde hoogte van de polder bleek dat deze niet acht maar tien tot elf palm (één palm is tien centimeter) onder volzee lag. 2-) Deze vorm van afwatering werd een aantal jaren later in de polder toegepast. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 9