- 38 - dan de huidige polder blijkt uit het feit dat bij het in de dertiger jaren van de vorige eeuw in cul tuur brengen van de Wieringermeer de fundamenten van één van genoemde molens is opgegraven. Evenzo blijkt dit uit het feit dat in de nabijheid van de molenfundatie dichtgeslibde sloten en grep pels zijn gevonden. Voor het overige is het interessant te vermelden dat er aan de zeezijde van de Wierdijk ter hoogte van de Elft ook sporen van sloten en greppels zijn gevonden. Reconstructie heeft uitgewezen dat ter hoogte van het huisje van thans Jan Koops senior de Elft rechtdoor naar de tweede polder gesitu eerd is geweest. Op een kaart uit de 50er jaren van de 18e eeuw is dit nog enigszins waar te nemen. Het tracé van genoemde weg doortrekkende kwam men ongeveer uit bij de thans bekende splitsing Burgerweg/Polderweg. Een goede waarnemer ontdekt thans dat de Wierdijk ter plaatse van de vroe gere coupure een verlaging in zich heeft. Dit is waarschijnlijk te verklaren doordat bij het sluiten van de vroegere coupure geen wier is gebruikt en de gestorte grond steeds verder is ingeklonken. Uit voornoemde reconstructie kan men verder opmaken dat de kavels en daarmee de sloten en greppels van de tweede polder schuiner liepen dan bij de huidige polder. Dit kwam waarschijnlijk doordat de genoemde polder veel groter was dan de huidige en daardoor de ligging ten opzichte van het eiland eveneens anders was. Het Wieringer Nieuwland heeft het tot 1683 volgehouden. Het geweld van de zee zorgde er voor dat er grote gaten in de dijk werden geslagen en de gehele polder werd geïnundeerd. Het is niet duidelijk waarom de doorgebroken dijken nadien niet zijn hersteld. Polder Waard-Nieuwland water buiten gesloten wat is nieuw land waard De Polder Waard-Nieuwland In 1846 wordt een kleiner gedeelte van het eerder verdronken Wieringer Nieuwland ingepolderd en komt dan Polder Waard-Nieuwland te heten. Dat is de polder zoals we deze nu kennen. Van de geschiedenis van de huidige polder is gelukkig meer bewaard gebleven. Met het bedijken van de aangeslibde buitengronden werd aan de zuidoost zijde vanWieringen in maart 1846 een begin ge maakt. Honderden mensen hebben aan de waterkering van de polder gewerkt. De benodigde grond werd gehaald uit het langs de aan te leggen zeedijk gegraven dijk- of kwelkanaal. Van de grond uit de zogenaamde voorboezem werd de zogenoemde boezem- of polderkade opgeworpen. De voorboezem zou nodig kunnen zijn om het te veel aan overtollig water in de polder tijdelijk op te slaan. Zo maakte men werk met werk. Om zich te vergewissen dat men in de droge kon blijven werken werden ter weerzijden van het werkgebied zogenoemde hulpkaden aangelegd. Voorheen werden dat vorstkaden genoemd. Gelijkertijd werd er bij de Grote Kaap (aan de oostkant van de nieuwe polder) een dubbele uitlaat- sluis gebouwd. Deze suatiesluis was nodig om het water enerzijds van de Stroeër Koog en anderzijds van de toekomstige polder af te voeren. Voordat de polder werd aangelegd werd dit overtollige water van genoemde koog via een sluisje in zee geloosd. Ter verzekering van de uitwatering van de deze koog werd tijdens het aanleggen van de polderdijk langs de zuidelijke waterkering van het eiland een uitwateringsgeul of boezem gegraven van het Stroeërsluisje tot de nieuwe sluis bij de Grote Kaap. Deze sluis was eerder gereed dan de nieuwe dijk en dank zij de genoemde vorstkaden kon al spoedig worden begonnen met het ontwateren van de polder. Dit werd zoveel mogelijk gedaan door het wa ter, bij laagtij van de Zuiderzee, uit te laten. Later zou men hier veel voordeel van ondervinden. Watermolen In mei 1846 werd, nabij het laagste deel van de polder, een begin gemaakt met het bouwen van een kleine watermolen, type grondzeiler met vijzel, op de boezemkade. Het is wellicht interessant te Hoe de bedijking en het graven van de kanalen van de polder in detail werd uitgevoerd valt buiten het kader van dit artikel. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 8