j OGMAALS DE AlVITLOSCHOOL - 36 - door Tan Lont-Lont In "Op de Hoogte" 2005-4 staat op bladzijde 105, in het midden, bij de foto, vermeld: "De Openbare Lagere School te Hippolytushoef heeft haar oorsprong op het Hoekje, met een gebouw uit de 17e eeuw." Met het gebouw uit de "17e eeuw" wordt waarschijnlijk de oorspronkelijke burgemeesterswoning en later raadhuis bedoeld. Het is mij niet bekend, of dit gebouw er in de 17e eeuw al stond, dan praten we over een tijd ergens in 1600. Wel is bekend, dat Pieter van Pomeren (1772 - 1834) hier gewoond heeft. Hij was de zoon van schout Jacobus van Pomeren en Sijtje Wigbout. Een schout is een be stuursambtenaar, hier bedoeld als hoofd van het gerecht en de politie. Na de Franse tijd is dit begrip vervangen voor het woord burgemeester. Het lijkt aannemelijk, dat Jacobus van Pomeren en Sijtje Wigbout ook in dit huis gewoond hebben. Zoon Pieter van Pomeren is de eerste notaris op Wie- ringen. Ook is hij burgemeester. De volgende bekende bewoner is bur gemeester J. van Hengel. Na zijn overlijden, op 23-12-1859 wordt het gebouw niet meer door een bur gemeester bewoond, want zijn op volger burgemeester P. Maats heeft elders een woning. Het pand wordt eigendom van Arie Poel, die het weer doorverkoopt aan de gemeente Wie- ringen. De gemeente is vanaf 1860 in beraad over het verbeteren ver bouwen van raadhuis, school en on derwijzerswoning. Deze gebouwen waren vaak gesitu eerd rondom de kerk, die altijd in het centrum lag. Zo ook hier. Alle drie panden stonden op het Kerkplein. In 1862 lijken de plannen definitief: de bestaande onderwijzerswoning wordt afgebroken, er wordt een nieu we school gebouwd en de bestaande school wordt ingericht tot onderwij zerswoning. Echter, na afbraak van de onderwijzerswoning blijkt, dat het terrein voor bedoelde nieuwbouw ongeschikt is. De gemeente koopt huis en erf op het Hoekje van Arie Poel. De school wordt naast het voormalige burgemeestershuis gebouwd en dat gebeurt in 1864. De woning wordt ingericht tot raadhuis en een gedeelte als onderwijzerswoning. Het Raadhuis blijft tot 1908 in gebruik en voldoet dan ook niet meer. De gemeente koopt van burgemeester L.C.Kolff het pand in de Koningstraat en vestigt daar het Raadhuis in. Het oude Raadhuis wordt afgebroken, het terrein komt bij de school, zodat er een flink schoolplein ontstaat. EAADHUIS van da SBMEKNTB WTKBIHBKW ta BIFPOLïTTSfföff Jn gebruik geweest cart 28 dfatcmber 1863 lot 3 Odoter UfOS. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 6