Hen boekje open (8) - 35 - door Gea Klein-Hamming Vroeger waren er op Wieringen veel bakkerijen. 'Waar zijn ze geble ven en hoe is het de bakkers vergaan?', vroeg de schrijver van dit boek, Peter W. de Greef, geboren in 1947, zich af. Opa en Oma de Greef zijn met hun gezin tijdens de Zuiderzeewerken, in 1926, naar Wieringen gekomen. Hun kinderen groeiden op Wieringen op. De vader van Peter vestigde zich op Stroe, waar Peter ook is geboren en werkte in de landbouw. Het gezin verhuisde later naar Hippolytushoef, daar ging Peter naar de katholieke school in de utterhoek. Als kleine jongen loopt hij, van en naar school, door de Klieftstraat, waar toen bakker Joop Blank was gevestigd. Daar ontstaat zijn passie voor het bakkersvak. Het begon met kijken en helpen, op zijn twaalfde wordt het zijn eerste 'baantje'. Na de lagere school besluit Peter naar de LTS te gaan, en koos de bakkersrichting. De familie Koorn, van de Koornschoof, was zijn eerste echte werkgever. In 1964 werd de bakkerij overgenomen door Dirk Landman. Na zijn militaire dienst werkte Peter, als bakkers knecht, bij bakkerij van Empel. Sinds 1969 is Peter werkzaam bij Connexion, vroeger de Naco. De passie voor het bakkersvak is nooit verdwenen. Het boek, dat gezien kan worden als een 'Eerbetoon aan de bak kers van Wieringen' is gepresenteerd op 25 november 2005. Het boek, waarvan de distributie in handen is van de Historische Vereniging, bestaat uit 180 bladzijden en 330 foto's. De prijs van het boek is 27,95. Het is te verkrijgen bij de bestuursleden van de Historische Vereniging en bij mevr. G. Wilms-Lettinga, Parklaan 1 te Hippolytushoef. Wanneer U het boek thuis wilt ontvangen komt het op 30,95. Over het archief van de Historische Vereniging Wieringen De bibliotheek van de Historische Vereniging is ondertussen verhuisd naar Park zicht. Daar is boven bij het Atrium een vertrek ingericht met acht nieuwe kasten met schuifdeuren en de ladekast met de kaarten. In het begin was het behoorlijk wennen in dit vertrek: het was er eerst veel te warm en later te koud. Bovendien was er niet voldoende licht. Gelukkig is dat door het bestuur nu aangepast: er is prima licht en de radiator geeft goed warmte. Er is ondertussen ook met de kasten geschoven en nu is er plaats voor een viertal personen om te zitten en te lezen. De mogelijkheid om te kopiëren is niet aanwezig. Dat kan alleen als de openingstijden van de bibliotheek samenvallen met onze openingstijden. Daar moeten we nog over nadenken. Over de inhoud van die ladekast wil ik nu wat vertellen. De kast bevat vijf laden. In de bovenste la liggen kadastrale kaarten van Wieringen, zo'n achtendertig sectiekaarten, sommige van rond 1930. De Historische Vereniging heeft een aantal van deze kaarten gekregen van de ruilverkavelingcommissie. In de tweede la liggen kaarten en kaartjes van de spoorweg Anna Paulowna/Wieringen. Deze spoorlijn is er nooit gekomen, hoewel de plannen in een vergevorderd stadium waren. Er is zelfs een kadastrale kaart noord en zuid van de Rijksweg met de namen van de toenmalige grondeigenaren. In de tweede la liggen ook kaarten van uitbreidingsplannen van onder andere Den Oever 1957, of riolering Den Oever 1940. Plannen voor wegen en straten zijn er ook, soms al behoorlijk oud. Bijvoorbeeld een project van een nieu we weg van Hippolytushoef naar Den Oever in 1864. Of de Verbindingsweg nabij Westerland uit 1925. In de derde la bevinden zich tekeningen van gebouwen. Heel uitgebreid zoals de havenmeesterwoning aan De Haukes uit 1939. Ook een plan voor een theeschenkerij en een badinrichting uit 1933. Leuk is de te kening van een lampenhuisje te plaatsen bij de lichtpaal op deWesterlandsche dijk uit 1919. Of wat dacht u van een plan voor een te bouwen winkelhuis met kapperszaak door Harm v.d. Schaaf te Westerland? We zullen u besparen wat er verder nog in lade vier en vijf te vinden is. In hoofdzaak zijn het kaarten van havens, ruilverkavelingen, werkverschaffing, zeeweringen en dijken, zeekaarten en landkaarten. Alles is zo goed mogelijk beschreven in de catalogus. Als u wilt weten wat er te zien is, kunt u daar eerst in kijken. Wanneer komt u eens kijken, wat de vereniging allemaal heeft? Tot ziens, Nel Fijnheer- Rotgans e Bakkers van Wieringen Bakken Wierin8en Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 5