- 55 - Overgenomen uit: De Navorscher, jrg. 51 (1901), p. 559-560 Een geniaal sterrekundige In "De Navorscher", aflev. 718 worden door den "Nederl. Bond van Horlogemakers" inlichtingen gevraagd omtrent eenige daarbij genoemde horlogemakers, en zulks ten behoeve van het in wording zijnde "Museum van Tijdmeetkunde" Omtrent die personen geene inlichtingen kunnende geven, acht ik het evenwel niet van belang ont bloot de aandacht te vestigen op een voor enkele jaren op Wieringen overleden merkwaardigen man, die met recht een "genie"genoemd mag worden. Zijn naam is Jan Mekken, zich noemende "Astro nomisch en natuurkundig uurwerkmaker". Mekken genoot in zijn jeugd nagenoeg geen onderwijs en kon slechts zeer gebrekkig schrijven, toen hij op jongen leeftijd als schaapherder fungeerde. Op heldere avonden den sterrenhemel aanschouwende, kwam de begeerte bij hem op daarvan meer te weten. Ter bereiking van dit doel, begeeft hij zich naar Amsterdam en koopt op een boekenuitstalling een in het Fransch geschreven werk over de sterrekunde. Dat hij die taal niet verstaat, is geen bezwaar. In een kort tijdsverloop maakt hij het Fransch zich eigen en is in staat het boek te bestudeeren, en wel met zooveel succes, dat hij weldra in staat is allerlei, zelfs de meest ingewikkelde sterrekundige berekeningen te maken. Het merkwaardige hierbij is dat deze berekeningen niet werden verricht op de gewone, door de mannen van het vak gebezigde wijze, doch naar een door hem zelf uitgedachte methode, die, hoewel omslachtiger, toch tot het gewenschte doel leidde. In de geleerde wereld was Mekken geen onbekende. Herhaaldelijk ontving hij bezoeken van binnen- en buitenlandsche geleerden, uit verschillende landen herkomstig, waaronder professor van Hengel, die deze bezoeken vaak herhaalde. Wat had er van dezen man kunnen worden indien de geleerde heeren hun belangstelling een weinig verder uitbreidende, Mekken in de gelegenheid hadden gesteld een academische opleiding te genieten! Het was in het jaar 1856 dat wijlen mijn broeder, als waarnemend Rijksontvanger tijdelijk op Wie- ringen verblijf houdende, met hem kennis maakte. Mekken was toen bezig met de vervaardiging van een planetarium. Zijne werkplaats was ontoegankelijk en zelfs beschermd voor de blikken van buiten, der eenvoudige Wieringers, als voorbehoedmaatregel tegen het vernielen van zijn werk, want algemeen heerschte de meening dat hij met den duivel omging. Een achttal jaren geleden had ik gelegenheid Mekken te ontmoeten, tijdens een kort bezoek dat ik aan Wieringen bracht. In weerwil van zijn eenvoudige kleeding, gaven zijn persoonlijkheid en gesprek ken, reeds terstond den indruk van een buitengewoon man. Op mijn vraag naar het planetarium ontving ik ten antwoord dat het onvoltooid was gebleven en ingepakt op den zolder lag. Financieele moeilijkheden, veroorzaakt door de vervolging van een hem vijandig gezind notaris naar ik meen belette de voltooiing. Hij deelde mij verder mee langen tijd als tolk bij Engelsche famïlien, geheel Europa doorreisd te hebben. Belangstellenden kunnen op Wieringen zeker alle mogelijke inlichtingen omtrent dezen merkwaardi gen man erlangen. Wellicht is er gelegenheid om het onvoltooide Planetarium voor het "Museum van tijdmeetkunde" aan te koopen. Het zou daar zeker op zijn plaats en voor ondergang bewaard zijn. Den Haag, c. th. h. engelen Met dank aan: de heer Adrie Warmenhoven, directeur van het Eise Eisinga Planetarium te Franeker, mevr. T. Lont-Lont, (commissie genealogie), mevr. E. Kloosterman-Kiela, Tiny Hoogschagen-Metselaar voor het schrijven van het genealogische gedeelte, J. Conijn en mevr. G. Cloots-de Haan voor het beschikbaar stellen van foto's Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 25