4 - 53 - la. Haar moeder, Dieuwertje Boersen, was een doch ter van Jacobus Boersen en Trijntje Engel, al eerder genoemd. Mevrouw Kloosterman vertelt dat het huis van Jan Mekken aan de Belt (destijds bekend in het kadaster als "huis 36") haar ouderlijk huis is geweest. Haar grootouders hebben er gewoond, haar moeder is er geboren en ook zij zelf. Het huis was destijds een herberg café, met aan de achterkant een woning. Rondom het huis lag een grote tuin met fruitbomen langs de westelijke kant. Jan Mekken woonde er als vrijgezel, met een obsessie voor astronomie. Hij had inderdaad in een kamer, die met grote ronde ramen tuindeuren uitkeek op de latere Mekkenstuin- weg, het begin van een planetarium gebouwd. Toen Mekken op reis ging, naar Amerika, is zijn neef Jaco bus Boersen met zijn vrouw in het huis gaan wonen. Hun kinderen zijn er geboren. Toen Dieuwertje een jong meisje was kwam de Duitse kroonprins, die naar Oosterland was verbannen, vaak een borreltje drinken in het café. Dieuwertje trouwde met Frans Kiela, en ook zij gingen in het huis wonen Bid voor de Ziel van Zaliger ALIDA MEKKEN, en ook hun kinde ren werden er ge boren. In de oorlog werden een twintig tal Duitse soldaten Bewoners van de Mekkenstuinweg in 1932. Vanaf links de echtgenoten van de MUZ-ambtenaren Kooij, Lutter met dochtertje en Bijl. Daarnaast Geertje de Haan, Nieuwbuurt, Nel Kooij en Cor nelia de Haan-Krommedam. Vooraan de kinderen Lisette Lutter en Kick Kooij. foto mevrouw G. Cloots-De Haan in de herberg ondergebracht. De kamer waarin Mekken het pla netarium had gebouwd is later een zaaltje van het café geworden. Mevrouw Kloosterman herinnert zich nog goed dat op de houten vloer een zonnestelsel was geschilderd met sterrenbeelden er om heen. Er is haar echter niets bekend over een uurwerk met draai ende planeten en manen. De familie gaat er van uit dat oom Jan Mekken het mechanisme voor zijn vertrek naar het buitenland heeft weggehaald en meegenomen. Sinds 1977 woont de familie Meeldijk in het huis. Zij hebben het huis verbouwd, ook het cafégedeelte werd een woning, en heeft nu 3 huisnummers: Belt 65, 67 en 69. Tijdens de verbouwing hebben zij de beschilderde houten vloer verwijderd. Niets herin nert nu nog aan de mysterieuze sterrenkundige die eens het huis heeft bewoond. Bidprentje van Alida Mekken Afsluitend kunnen we stellen dat we bij de speurtocht naar feiten en achtergronden van het artikel van de heer Engelen op tegen strijdigheden zijn gestuit. Engelen was waarschijnlijk geen jour nalist, net als de meeste mensen die in "De Navorscher" schreven. Het was volgens de ondertitel "Een middel tot gedachtenwisseling en letterkundig verkeer tusschen allen die iets weten, iets te vragen hebben of iets kunnen oplossen". Naar huidige begrippen vertaald dus verge lijkbaar met een discussiegroep op Internet, alleen kon het met een vraag in "De Navorscher" soms jaren duren voor je antwoord kreeg. Vergelijkbaar met het moderne Internet zijn niet alle stukjes in "De Navorscher" even betrouwbaar. Engelen maakt bijvoorbeeld een fout als hij schrijft dat hij acht jaar eerder met Jan Mekken heeft gesproken. Opmerkelijk, want Mekken was toen al overleden. V^ed. van Cornells Ha If weeg, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden, over leden teWjerlngen den 6den Januari 1930 in den oudc/dom van 84 jaren en begraven den lOdcn d.a.v. op het R.K. Kerkhof aldaar. Van krachten uitgeput stierf zij In een gelukkigen ouderdom en op gevorderden leeftijd, gek omen tot de volheid der dagen. Gen. 32. 8, God wege mijne handelingen in een billijke weegschaal ca geve acht op mijne eenvoudigheid. Joh. 31. 6. Mijne kinderen. gt| weet, hoe ik altijd voor u bezorgd was, Wccst dan eensgezind, leeft in vrede en dc God de& vrede* en der liefde zal met u zijn. Herinnert u het eeuwig leven, heft uwe oogen omhoog en vestigt zc on verpoosd op Hem. die daar heeraeht want het leven wordt u niet ontno men, maar het vergankelijke wordt in een eeuwig leven veranderd. Mijne dierbaren, legt u den plicht op voor de rust mijner ziel te bidden. Mijn lesus barmhartigheid. 1300 d. aflaat Onze Vader. Wees gegroet. Zij ruste in vrede. Amen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 23