- 52 - heer zal ongetwijfeld met enige re gelmaat zijn zoon hebben bezocht en heeft zodoende Jan Mekken wellicht ontmoet. Blijft natuurlijk de vraag in hoeverre een professor in de godgeleerdheid een amateur astronoom van advies heeft kun nen dienen, mogelijke bezoeken zullen dus eerder moeten worden gezien in het licht van nieuwsgie righeid. Mekkenstuinweg omstreeks 1926. Enkele bewoners: Links marineofficier Ruijs, daarnaast Kaantransportbedrijf en Nieuwbuurt, schilder. Achter aan de boerderij van Bakker op de Oosterklief Als Jan Mekkens planetarium wer kelijk heeft bestaan, dan had er toch meer aandacht voor geweest moeten zijn dan één kort artikeltje in De Navorscher, overigens een zeer respectabel blad. In de 19e eeuw bestonden tal van (populair) wetenschappelijke tijdschriften, De Algemeene Konst- en Letter bode (opgericht in 1788) bijvoorbeeld besteedde veel aandacht aan astronomie en veel Nederlandse sterrenkundigen publiceerden hierin hun ontdekkingen. Van Mekken is echter nergens iets te vinden. Navraag bij het Eise Eisinga Planetarium leert dat in hun archief slechts één andere verwijzing naar Mekken te vinden is, namelijk in het Planetariumboek Eise Eisinga, geschreven door E. Havinga, W.E. van Wijk en J. D'Aumerie (1928). In dit boek, uitgegeven ter gelegenheid van de 100e sterfdag van Eisinga, is een lijst opgenomen van alle planetaria die in Nederland vervaardigd of aanwezig zijn. Hierin staat: 17. Het planetarium van Jan Mek ken In de Navorscher van 1901, p. 559, komt een artikel voor van C. Th. H. Engelen, waarin wordt medegedeeld, dat de uurwerkmaker, Jan Mekken op Wieringen, een onvoltooid planetarium heeft nagelaten dat fraaier en kunstiger zijn zoude, dan dat van Eisinga. De Heer Burgemeester van Wieringen, bij wien ik om inlichtingen heb aangeklopt, heeft echter bericht, dat Jan Mekken, die vrijwel een kluizenaarsleven leidde en door velen voor niet normaal werd aangezien, niet dan een paar schriften heeft nagelaten met beschrijving van door hem in Duitschland en Engeland gemaakte reizen en dat over dit planetarium op Wieringen niets bekend is. In 1941 beantwoordt de gemeentesecretaris nog een brief van een tijdschrift voor horlogemakers en juweliers, waarin om informatie over de geheimzinnige klokkenmaker wordt gevraagd. De secretaris kan niet veel toevoegen aan hetgeen in het Planetariumboek verscheen. Sindsdien is er geen ver wijzing naar Jan Mekken meer gevonden. Behalve de schriftelijke bewijzen (of liever het gebrek daar aan) zijn er de verhalen en herinneringen die voortleven bij familieleden. Eén van hen is mevrouw Elly Kloosterman-Kie- Bewoner Henk Kaan, eigenaar transportbe drijf 'Wieringer Expresse' met zijn dochter foto mevrouw G. Cloots-De Haan Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 22