an Mekken - een geniaal sterrenkundige? -49 - door Jan-Simon Hoogschagen Het is een interessante vraag ofWieringen voor de twintigste eeuw inwoners heeft gehad die op wetenschappelijk gebied opmerkelijke prestaties hebben geleverd. Op het eerste gezicht ligt dit niet voor de hand, Wieringen was tenslotte een afgelegen gebied en niet de plaats waar je wetenschappers verwacht. Uit een verslag van H. Wijnbeek 2:)hoofdinspecteur van het onderwijs in Nederland, uit 1839, blijkt dat er op dat moment vier scholen zijn op Wieringen. Wijnbeek beschrijft dat de schooltjes van Stroe en Westerland oud en armoedig zijn. De schoolmeesters die er les geven zijn ook oud en weinig ge schikt. In Oosterland staat een nieuwe school, in 1837 gebouwd en in Hippolytushoef, waar zo'n 80 kinderen les volgen, is ook pas een nieuw leslokaal gebouwd. Het onderwijs in deze nieuwe scholen is goed, volgens de inspecteur. Aangezien er nog geen leerplicht bestond blijft het de vraag hoeveel van de Wieringer kinderen destijds naar school gingen. Voortgezet onderwijs was er in die tijd niet op Wieringen. De leerlingen doorliepen zes klassen en gingen daarna als leerling aan het werk bij ambachtslieden. Zeker bevonden zich onder hen begaafde jongens en meisjes die een studie aan een hogeschool of universiteit met succes hadden kunnen af ronden. De afgelegen ligging van het eiland, in de wintermaanden soms nauwelijks bereikbaar, en Het is tegenwoordig modieus om te klagen over het niveau van het onderwijs, maar het is nog maar sinds korte tijd dat er voor iedereen behoorlijk onderwijs bestaat. Pas in 1806 werd een deugdelijke Wet voor het Lager Schoolwezen en On derwijs ingevoerd. Deze wet stelde dat in alle gemeenten deugdelijk klassikaal lager onderwijs diende te zijn en dat in de scholen uitslui tend door bevoegde onderwijzers les werd gegeven. Aan de wet zou nog vele malen gesleuteld worden, maar in 1806 werd voor het eerst het onderwijs aan het gewone volk op een adequate manier geregeld. Voor die tijd bestond er geen goed toezicht op het onderwijs. School meesters lieten zich meestal per vak betalen, de overheid betaalde slechts een zeer mager salaris, en Mekkenstuinweg eind jaren '20. Rechts op de hoek met de Kliejtstraat woonde dokter Beeker. Links Lucas Mulder en meester Windsma. Midden achter de boerderij van Jaap Tijsen. Deze boerderij stond aan de Belt tegen over de Mekkenstuinweg. veel leerlingen leerden niet veel meer dan lezen. Veel meer vond men niet nodig, zeker niet op het platteland. Als men de bijbel en de catechismus kon lezen was dat mooi, maar koeien melken, het land ploegen of manden vlechten, daar had je veel meer aan. D In het begin van de 18e eeuw waren er in ieder geval vier schoolmeesters op Wieringen. Of zij be hoorlijk werk leverden is niet bekend. J.T. Bremer - Wiringherlant, deel 1 (Schoorl, 1979) Archief van Binnelandse Zaken, Vde afdeling, te Den Haag; gepubluceerd door Marry Remerty a Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 19