-46 - centimeter vanaf Zandburen door de Slingerweg, Elft, Stroeërdijk, Burgerweg, Polderweg en de Oosterweg naar het bestaande net in de Akkerweg. Enkele bewoners van de polder weigeren om te worden aangesloten op de waterleiding. "Wat benne dat voer rare fratsen, we heawe ongs oaltijd mit een regenbak reade"! Maar uiteindelijk worden zij min of meer gedwongen overstag te gaan. Het merendeel staat echter te juichen en op een aantal boerderijen wordt zelfs de vlag gehesen. Door de komst van het waterleidingnet in de polder was de jarenlange strijd voor goed drinkwater voor mens en dier voorbij. Epiloog Het stoomgemaal werd in 1932 geëlek trificeerd. Een hele vooruitgang! De grote schoorsteen van het stoomgemaal doet dan geen dienst meer en wordt in 1936 afgebroken. De grote watermo len naast het gemaal werd ook in 1936 afgebroken en daarna verkocht. Thans staat er een klein elektrisch gemaal te gen de polderdijk. Een gemaal dat de polder nu droog kan houden. De wa terhuishouding is thans goed geregeld. Bij droge perioden kan men zoet water uit het Wieringerrandkanaal de polder inlaten. Als men nu door de polder rijdt dan is het bijna niet voor te stellen dat er destijds zoveel is gemarteld om schoon water in de polder te krijgen. Ook nu staat de Polder Waard-Nieuwland weer in het nieuws. Werd er halverwege de 19e eeuw gemarteld om de polder droogte krijgen. Nu zijn er vergevorderde plannen om, ten behoeve van een groot randmeer, een groot gedeelte van de polder weer onder water te zetten. Het kan verkeren! Het is wellicht interessant te vermelden dat halverwege de 19e eeuw de roodbruine drainagebuis als afwateringsmiddel zijn intrede deed. Dat blijkt uit een verslag van Aardewerkfabriek Cremer uit Bolsward. Deze ondernemer maakte maar liefst 500.000 van deze buizen per jaar. In algemeenheid kan worden gesteld dat de buizen eerst met de hand en later min of meer machinaal werden ver vaardigd. De eerste buizen werden pal naast elkaar in rij gelegd. Later werden deze door een ruime mof aan elkaar gekoppeld. Weer latere uitvoeringen hadden een kraag en werden zo met elkaar ver bonden. Het is zeker dat in de Polder Waard-Nieuwland alle drie uitvoeringen werden gebruikt. Dat blijkt uit het feit dat de deze typen jaren later tijdens landbouwwerkzaamheden werden opgegraven. Op de foto staan alle drie uitvoeringen van rechts naar links afgebeeld. Het meest linkse exemplaar is een kruisstuk waarop verscheidene drainagepijpen konden worden aangesloten. De auteur is heel veel dank verschuldigd aan Dirk Mulder Nzn. op Smerp. Zijn zeer waardevolle informatie, die gestoeld is op persoonlijke waarneming en observatie alsmede zijn scherp geheugen, heeft de basis gevormd voor dit artikel. Bronnen: Met dank voor hun waardevolle informatie: Diverse soorten drainagebuizen Archief Historische Vereniging Wieringen; Regionaal Archief te Alkmaar Foto's: H. W. Braad; D. Mulder Nzn. Haiku: H. Zondervan H.O. de Graaf te Hippolytushoef: H.W. Braad te Hippolytushoef D. Kunst te Workum en heel veel dank aan H. Zondervan voor het proeflezen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 16