- 43 - Het water werd met een houten pomp opgepompt en in drink- goten, die voor de dieren waren aangebracht, uitgelaten. Het was natuurlijk belangrijk dat de voor raad water steeds werd aange vuld. Dit alles hing mede af van de weersituatie. Regende het in de winterperiode veel, dan was het geen probleem, doch als er een langdurige droge periode of een strenge winter heerste dan De eerste boerderij "Conzelo"die in 1973 is afgebrand. werd het behoorlijk lastig. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er naar andere middelen werd gezocht om de voorraad drinkwater voor de dieren aan te vullen. Een bron slaan bood geen soelaas. Probeerde men dat wel dan was het enkel zout water dat naar boven kwam. Derhalve bezat "Conzelo" drie kelders met een totale capaciteit van bijna vijftig duizend liter. Waterslootje In de Burger, tussen de bocht van de Boven-Elft, ter hoogte van het vroegere boerderijtje van Van Savoyen en de Laan in 't Oosten, bevond zich voor de eerste ruilverkaveling vanWieringen een vrij brede sloot. Het was een bijzondere sloot. In het mid den daarvan bevond zich namelijk een wel. Omdat het water van een wel of bron vaak uit diepere grondlagen aan de oppervlakte of in een geslagen put naar boven komt, wordt een wel of bron soms ook een "artesische bron" genoemd. Het water daarvan bevindt zich dik wijls tussen twee ondoordringbare, veelal komvormi ge, grondlagen. Door de ondoordringbaarheid van de grond en de druk waaronder het water staat, zoekt het een uitweg via natuurlijke openingen of kunstmatige putten. Uit de wel in de Burger kwam grondwater om hoog dat zeer goed drinkbaar was voor de dieren. Hierboven een schepem mer en links een mestkar zoals die gebruikt werd voor watertransport. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 2 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 13