[J IER1NGEN VÓÓR 50 JAAR - 31 - Uit De Wieringer Courant van 6 juli 1939 Wij zijn nu zoo langzamerhand tot het hoofddorp van het eiland Wieringen gekomen: het aloude Hippolytushoef, en de lezer sta ons toe, om wat verder dan 50 jaar terug te gaan, omdat juist in dien ouden tijd het dorp een geheel ander aspect vertoonde dan tegenwoordig en als de dikke muren van de Hervormde Kerk ons konden vertellen, wat zij door al die eeuwen hadden gezien en meege maakt, dan zouden daar boekdeelen mee kunnen worden gevuld. Immers, dat bedehuis, evenals dat te Oosterland en Westerland tot de oud ste kerken van ons land behoorende, namelijk reeds uit de 1 le eeuw, was op een der heuvels van Wieron gebouwd, terwijl de boerenhoeven daaromheen groepeerden. Nog was Wieron geen eiland, doch omringd door moerassen en bos schages, waardoor een enkele heirweg was aangelegd door de Romeinen van Friesland naar Holland. Wij weten im mers, dat nog vaak achter de "drem pels" (de groote steenen, waarmede deze weg was geplaveid) de netten der visschers in zee vastloopen. En duidt niet de Koningsweg door de Elft en Westerland op de tochten hierlangs ondernomen door Koning Radboud vanuit West- Friesland? Echter de groote watervloeden in de 13e eeuw drongen door de zeegaten 't land binnen; bosch en moeras werden verzwolgen en Wieron werd eiland, de lage gedeelten ijlings door primitieve dijkjes beschermd, die echter keer op keer doorbraken, waarvan de diepe inhammen en de vele kommen achter de kronkelende Koogerdijken nog levende getuigenis geven. In de 14e eeuw werden ze iets hechter en sterker gemaakt door de wierriemen daarop gebouwd en door het instellen van het college van Dijkgraaf en Heemraden, die hadden toe te zien, "dat alle dieghene, die 't land hebben, is 't cloister, is 't ridder, is 't pape, is 't knape, welgheboren, of porteren die sullen hoefslach (is dijkslag) nemen van horen lande, d' iene gheliken den in anderen, maer 't quaetste land te setten ten in lichten hoefslach." Was de oude, kerk en toren dan vele malen getuige, dat de watervloed tot aan de voet der heuvel, waarop zij te stonden, doordrong en de voorvaderen een bijna hopeloozen strijd om 't behoud der dijken voerden, in de tweede helft der 16e eeuw was er een andere strijd die in en om het oude be dehuis werd gevoerd, "de kerkstrijd". In 1572 had hier de reformatie plaats en ging de R.K. Kerk te Hippolytushoef in Hervormde handen over. Echter de, Wieringer bevolking was voor de classis niet gemakkelijk en ook de voorgangers waren zeer wisselvallig in de leer. Van dien tijd dateerde de R.K. schuilkerk in de boven-Elft (de boerderij waar nu S. Jac. Mulder woont.) Ook de volgelingen van Menno Simons, de menisten, zochten later hun toevlucht in de Elft en bouwden een schuurmodel Schuilkerk aan de Slingerweg naast de boerderij (nu in eigendom van C. M. Mulder.) Het waren de tijden van geloofsvervolgingen, die ook aan 't oude eiland niet voorbij gingen. Deze boven-Elft, in de nabijheid van 't hoofddorp, doch stil en verlaten, was dus een belang rijk gedeelte van Wieringen voor hen, die daar in de schuilkerken samen kwamen. Voor zover het zeventiende-eeuzvse schrift te lezen is op deze oude krantenfoto staat er: Een dorp genaampt Hipolitushof op 't EylantWieringeti" Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 33