- 30 - Met dank aan: Geertje van Eerden-Kroon voor het in terview en foto 's; Gerda Maaskant voor foto's uit het ar chief van haar vader Martha de Wit-Kresmer voor het be schikbaar stellen van het boek "'n Honde-baan" door H. de Groot. Uitgeverij Gesso Bergen NH 1971. De Harley gebruikte hij ook voor sociale activiteiten. Bijvoorbeeld bij de toen gebruikelijke ouden van dagen reisjes, was hij de ordonnans die de lange stoet particuliere auto's begeleidde. Hij was een gewaardeerde plaatsgenoot, vooral bij zijn buurkinderen. Als de bel van de ijscoman klonk kocht hij voor ieder een ijsje van een cent. "Mijn laatste dubbeltje", klaagde zijn vrouwTrijn Luijt dan. "Als jachtopziener ben ik volmaakt gelukkig", was zijn uitspraak. Zijn nieuwe hond, een dochter van Nora, noemde hij Diana, naar de godin van de jacht. Als om dit geluk te benadrukken. Vier jaar duurde het. Toen was zijn geluk op. Op een avond, augustus 1938, rijdend op de Harley in de Belt ter hoogte van de boerderij van Cees Lont Vet kreeg hij een onge luk. De motor raakte door een defecte standaard onbestuurbaar. Hij had het gered als hij eerst aan zichzelf had gedacht, maar hij probeerde zijn geliefde motor in bedwang te houden. In plaats van de bocht te nemen reed hij recht door, tegen een lantaarnpaal, die afknapte en zijn been tot op het bot ontvleesde. Hij kwam in een ondiepe bermsloot terecht vol met stinkend afval en drek uit de woonwagens die daar stonden. Hij heeft er lang in gelegen voordat men hem vond. In het ziekenhuis bleek na drie dagen dat het been geïnfecteerd was en afgezet moest worden. Cor weigerde. "Wat moet ik als hardloper in een karretje met één been?" Zoals meer in zijn leven nam hij het risico; en gokte verkeerd. Na nog eens twee dagen was hij dood. Penicilline was in die tijd nog experimenteel en niet voorhanden. Onder overweldigende belangstelling werd hij bij de Hippolytuskerk begraven. De dominee preekte over psalm 103. De familie was ontroostbaar. De hond Diana was zo mogelijk nog meer van streek. Ze liep voortdurend naar Cees Bays die haar meenam op de jacht, maar de heimwee bleef. En als zij niet bij Bays was haalden de kinderen Kroon haar van het kerkhof, waar ze op het graf van haar baas lag te treuren. "Hoe wist dat beest Jachtopziener Cees Bays in de Elft met jachthond Diana dat nou?" was de veelgestelde vraag. Maar ook toen al hadden dieren hun intuïtie beter bewaard dan de mens. Diana kwam tot rust toen Cor werd overgebracht naar de nieuwe begraaf plaats op Zandburen. Het oude kerk hof was wat verwaarloosd en er dreig de sluiting. De tijd deed het verdriet verjagen. Geertje vertelt het verhaal ogenschijn lijk nuchter, maar haas en eend heeft ze nooit meer gegeten. En dat is niet alleen omdat ze het in haar jeugd zo vaak op het bord kreeg. Historische Vereniging Wieringeri - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 32