- 29 - Met dieven vangt men dieven moet men bij de Dienst der Domeinen hebben gedacht. Deze dienst was toen de eigenaar van nagenoeg alle gronden in de nieuwe polder. Kunnen we hem niet betrap pen, dan kopen we hem. Ze boden hem een baan als jachtopziener aan! Cor was in de wolken. Van je hobby je werk maken en nog meer geld ook. Nu waren de rollen omgekeerd. "Tijd niet gezien", zei Jan Linker toen Cor Kroon zijn erf opstapte. "Ik jou gisteren nog wel", antwoordde de nieuwe opziener, "maar ik kon je niet kriege". Behalve de routinewerkzaamheden van een jachtopziener was er ook wel eens iets bijzonders. In 1936 en 1937 was er in de jonge polder nog geen bio logisch evenwicht. Er kwam een grote hazenplaag, mond en klauwzeer roeide de hazenpopulatie in korte tijd uit. De jachtopzieners heb ben toen Poolse hazen uitgezet. Met fazanten is dat ook eens gebeurd. Ze stonden in grote rie ten manden bij Cor Kroon thuis. Later werden die manden nog wel als slaap plaats voor kleine kinderen gebruikt, als er veel visite in huize Kroon was. Illegaal schoot hij, net als collega Cees Het uitzetten van de hazen was de laatste officiële daad onder verantwoordelijkheid van de gemeente Wieringen. Vanaf 1926 was de Wieringermeer voorlopig administratief ingedeeld bij de vijf omliggende gemeenten. Dat duurde tot 1 januari 1938 toen er een officiële bestuurs commissie voor de Wieringermeer gevormd werd met ir. Smeding (hoofd Wieringermeer) als voorzitter en burgemeester Peters van Medemblik als tweede voorzitter. Deze commissie was een tussenstap op weg naar een gemeentelijk bestuur. Midden geknield Cor Kroon, naast hem jachtopziener Kieft, eerste links jachtopziener Bal de Winter, derde van links burgemeester Koljf. Bays op verzoek van boeren kraaien af, die veel schade bezorgden aan het gewas. Maar dat was toen een beschermde vogelsoort en Cor ontsnapte op het nippertje aan ontslag. Toch had hij het helemaal gemaakt. Als jachtopziener met zijn hond Nora zwervend door de polder. Of beter nog, patrouille op zijn geliefde 500cc Harley Davidson motor. In dienst had hij leren motorrijden en was ordonnans geworden. De lief de voor zijn motor was eindeloos. Niet gek voor een jongen die al op dertienjarige leeftijd op eigen benen moest staan. Moeder hertrouwde en nam de kinderen niet mee naar haar tweede huwelijk. Meer dan lagere school had hij niet. Zijn eerste baan was als boerenknecht op de boerderij van Jan Doves in de Elft bij de Alvitlo. En nu een ge waardeerde medewerker in rijksdienst. De familie bewaart trots een deftige menukaart met het koninklijk wapen gepragt in geschept papier. De herinnering aan een excur sie van de gezamenlijke jachtopzieners naar het statige jachthuis "Gortel" gevestigd in de bossen van Koninklijke Domeinen bij paleis Het Loo. Hier werd hen het "noenmaal" geserveerd. Londonderrysoep! Dat was nog eens wat anders dan haas en eend. n°ehmaal Jachthuis "GORTEL" "Q" we L°ndonderry soep ""«'«he eieren met «lade. Koud Weesch Brood - assort/e koffie. "humoebafc Vruchten. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 31