- 19 - Meneer Fijnheer: De jongens gingen al op hele jonge leeftijd mee te vissen. Als er dan eens een keer een vissers boot omsloeg, verdronken vader en twee of drie zoons. Dat was een ramp in zo'n gezin. Of ze moesten meehelpen op de boerderij Wat was het toekomstperspectief van een Wieringer meisje en een Wieringer jongen, toen de dijk klaar was? Toen kwam er gelegenheid en contacten buiten Wieringen. Ik ben ook niet met een Wieringer getrouwd geweest. Mevrouw Fijnheer: Er kwam toen ook een VGLO-school en een ULO-school. Je kon je binnen het dorp redden. Nu is er alleen nog een kleine dependance met een paar brugklassen. 21. Waren er aparte scholen voor rijke en arme mensen? Dat zou ik niet weten. Mevrouw Fijnheer: Er was alleen een soort openbaar onderwijs. Pas toen de werkers hier kwamen voor de bouw van de Afsluitdijk, kwam er een gereformeerde- en een katholieke school. AFSLUITDIJK 22. Wilt u een beschrijving geven over de bouw van de Afsluitdijk en over de werkomstandigheden bij de bouw? Mevrouw Fijnheer: De omstandigheden voor de werkmensen op de Afsluitdijk was meer dan verschrikkelijk. Er staat nu nog een oorspronkelijke keet in het land. Oude tramwagons werden hierheen gesleept om te dienen als woonruimte voor hele gezinnen. Op de Afsluitdijk hadden ze keten die afge broken konden worden. Na twee kilometer werd hij dan afgebroken en verderop weer opge bouwd, zodat ze niet zolang hoefden te lopen naar het werk. Zo ging ook de kerk met hen mee. Dat was een houten kapelletje, dat ook afgebroken en opgebouwd kon worden. Het restant daarvan staat nog in Den Oever. Waren er ook inwoners van Wieringen die aan de Afsluitdijk meewerkten? Mevrouw Fijnheer: Niet veel, naar verhouding. De vakmensen, de steenzetters en zinkstukkenmakers, kwamen uit de omgeving van Sliedrecht. Geen Wieringer die wist hoe dat moest. De mensen uit Drenthe en Groningen waren de klusjesmannen, aangevuld met een heel enkele Wieringer. Meneer Fijnheer: Wat wel veel Wieringers gedaan hebben, is met hun boot peilingen verrichten voor Rijkswater staat. Vooral voor de aanleg van de Korte Afsluitdijk. Mevrouw Fijnheer: Wieringen had maar 3000 inwoners, maar tijdens de bouw is dat verdubbeld naar 6000. Dat was echt een cultuurschok. 23. Hoe heeft u de bouw van de Afsluitdijk zelf ervaren, als een bedreiging, of juist als een nieuwe kans? Dat heeft alleen maar voorspoed gebracht voor iedereen. Mevrouw Fijnheer: Natuurlijk kreeg je met alle mensen van buitenaf ook wel verkeerde dingen, maar die waren hier natuurlijk ook wel al. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 21