- 18 - 12. Kwamen er bekende Nederlandse en buitenlandse gasten bij de familie Lely? Dat weet ik niet. 13. Wits de familie Lely politiek betrokken enlof politiek actief? Vader Lely was actief in de landelijke politiek. Maar hier op Wieringen deden de Wieringers dat. 14. Wat ging mevrouw Pieters-Lely na haar lagere schooltijd doen? Dat weet ik dus niet. Het is geen vriendin voor het leven geweest. Meneer Fijnheer: De afstand was natuurlijk te groot tussen Wieringen en Den Haag, waar de familie Lely naar toeging. En omdat de afstand groot was en de verbindingen niet zo goed waren, verloor je el kaar uit het oog. De mensen hier hadden geen geld om daar dan naar toe te gaan. WIERINGEN 15. Waren de wegen op Wieringen in die tijd verhard? Zover als ik kwam waren de wegen verhard. Alles was met straatstenen gedaan. 16. Welke voertuigen gebruikte men? De fiets en paard en wagen. Het vuilnis werd opgehaald met paard en wagen. Alles werd dan zo op de wagen gegooid. En de schillenboer had ook een paard en wagen. Een enkeling ventte met de hondenkar. 17. Was er gas, water en licht op Wieringen? Ik weet dat 's avonds om tien uur het licht begon te knipperen en dat je dan moest maken dat je op bed kwam. Anders had je geen licht meer. Mevrouw Fijnheer: Er zat hier een acetyleengasfabriek rond 1925. Daar kon je hier in Hippolytushoef een aanslui ting op krijgen. Er werden ook een aantal straten verlicht door gaslantaarns. Op een bepaald moment waren er honderdtwintig particulieren aangesloten op die gasfabriek. Het was alleen gaslicht en dit was dus geen gas om op te koken. Dat deed men op petroleumstellen, vuurdu- veltje of houtkachel.Toen er elektriciteit kwam is het fabriekje ter ziele gegaan. 18. Waaruit bestond de broodwinning op Wieringen voornamelijk? Visserij, landbouw, zeegras en zeewier. 19. Hoe dacht men destijds op Wieringen over de toekomst? Je leefde meer bij de dag. Meneer Fijnheer: Daar werd niet zo zwaar over nagedacht. Ze werden pas met de neus op de feiten van de toe komst gedrukt, toen de Afsluitdijk werd gebouwd. Toen werd het plotseling belangrijk wat er buiten het eiland gebeurde. Er kwam vreemd volk en men ging zich interesseren wat er buiten Wieringen gebeurde. 20. Wat was het toekomstperspectief van een Wieringer meisje en een Wieringer jongen? Nooit over nagedacht. Mevrouw Fijnheer: Een meisje had als enig perspectief trouwen en kinderen krijgen. Een jongen misschien verder leren, maar dat was zeer beperkt. Je moest dan van het eiland af om naar school te gaan. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 20