- 16 - Mevrouw Hoek-Lont werd geboren op 28 augustus 1925. Zij is een vriendin geweest van me vrouw J. Pieters-Lely, dochter van Ir. J. Lely, de zoon van Ir. Cornelis Lely, minister van Water staat. Ir. Jan Lely woonde van 1930 tot 1933 met zijn vrouw Jacoba Charlotte Knittel en hun zes kinderen in villa Waterkeer" in Westerland. Eén van de kinderen was Johanna (Jootje), geboren op 28 augustus 1925 in 's Gravenhage. Dit is de Jootje waarover hieronder wordt verteld. Dit interview is afgenomen op woensdag 16 maart 2005 door de heer R.J. van Loenen, verbonden aan de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden, afdeling Civiele Techniek, in samenwerking met Grietsje Wijma, tweedejaars studente Civiele Techniek. Verder waren tijdens dit gesprek aanwe zig de heer en mevrouw Fijnheer van de Historische Vereniging Wieringen. MEVROUW N. HOEK-LONT 1. Waar woonde u op Wieringen tijdens de bouw van de Afsluitdijk? Hier, en ik woon nog steeds in mijn ouderlijk huis, waar ik ook ben geboren. Dit was vroeger een groentewinkel. 2. Hoe vond u vroeger het leven op Wieringen? Heel rustig. We hadden geen radio, we hadden niets eigenlijk. En je had er geen erg in, want niemand had dat. Van buiten Wieringen hoorden we ook niets, zoals je nu wel per TV beeld voorgeschoteld krijgt. Mevrouw Fijnheer: Je moet niet vergeten dat Wieringen in de jeugd van mevrouw Hoek nog een Zuiderzee-eiland was. Hoe gingen de mensen vroeger naar de vaste wal toe? Eerst met paard en wagen naar De Haukes en dan met de postboot naar de Van Ewijcksluis. Dan kon je verder met het kolentrammetje van de Van Ewijcksluis naar Schagen toe. Mevrouw Fijnheer: Er was geen tramverbinding naar Den Helder. Ik denk dat er wel zoiets als een postkoets was, maar de mensen hadden daar geen geld voor. 3. Welk beroep had uw vader? Mijn vader was groenteboer. Weet u nog de prijzen van de producten? Boerenboter 75 cent per pond, regeringskaas f 1,65 met rijksmerk. Dat was in 1919. Ze hadden van alles in de winkel. De groente kwam van een grossier uit Schagen. In 1919 kwam dit met de postboot, maar later toen de dijk er was, 1925, werd het met een vrachtwagen bezorgd. Ging uw vader ook nog bezorgen? Ja, hij ging venten met een hittekar (kar met klein paardje ervoor). Later had hij een auto. 4. Hoe bent u een vriendin geworden van mevrouw Pieters-Lely? Door school. We zaten bij elkaar in de klas. Ook zijn we op dezelfde datum jarig. Verjaardag vieren bij mij gebeurde niet, het was allemaal even arm natuurlijk. Als mevrouw Pieters-Lely (Jootje) jarig was, werden we door een gouvernante opgehaald met de auto. Daar vierden we dan de verjaardag. En voordat we weer naar huis gingen kwam er een kabouter. Helemaal echt in het pak. Dat was heel indrukwekkend! Dan kregen we allemaal een cadeautje mee naar huis en werden we met de auto weer naar huis gebracht. Dat is iets dat ik mijn hele leven niet ben vergeten. Het waren ontzettend aardige mensen en er was ook niemand die zich hoger voelde als een ander. Absoluut niet. |raaggesprek met mevrouw N. Hoek-Lont Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 18