t XCUBSIE 2006 EN BOEKJE OPEN (7) - 9 - Al een aantal jaren achtereen heeft de Historische Vereniging Wieringen een excursie verzorgd, zo zijn er excursies geweest naar Broek op Langedijk, Kazematten en de Jelsum State, en vorig jaar naar Haarlem en het Cruquius Gemaal. Ook voor 2006 staat de excursie op het programma, de datum is vastgesteld op zaterdag 20 mei 2006. Het zal een dagvullend programma, inclusief lunch en busvervoer, worden naar Delft met als thema "Kerken, in het algemeen". Omdat het eerste nummer van Op de Hoogte al snel in 2006 uitkomt zult U over de juiste inhoud van het programma via de media en nummer 2 van Op de Hoogte, dat in het voorjaar uitkomt, worden geïnformeerd. Over het archief van de Historische Vereniging Wieringen Nadat het kerkhof rond de Hippolytuskerk geïnventariseerd was, vonden \1 we dat alle begraafplaatsen zo in kaart gebracht moesten worden. Omdat het kerkhof van Hippolytushoef al een tegenvallende klus was gebleken, besloten Jaap en Nel Fijnheer het wel op hun gemak te doen. Het moest geen haastklus worden. Een belangrijke factor was het weer: niet te koud, niet teveel wind, de stand van de zon voor de foto's. Uiteindelijk is het gelukt. Na Hippolytushoef kwam Westerland aan de beurt. Daar was het lezen van de teksten niet zo'n probleem. Over het algemeen waren de graven schoner en goed onderhouden. Opvallend is dat sommige families allemaal bij elkaar in de buurt liggen. Het moeilijkst waren de teksten op de liggende zerken bij de deur van de kerk. Sommige waren niet te lezen, maar zijn wel gefotografeerd. We horen wel eens van bezoekers van de kerk dat ze het vreemd vinden, dat er over de zerken moet worden gelopen om in de kerk te komen. Begraafplaats Westerland is gebundeld in vier groene ringbanden, ook voorzien van een alfabetische namenlijst. De Rooms-katholieke begraafplaats was daarna aan de beurt. Hier waren nauwelijks problemen In twee paarse ringbanden terug te vinden in de kast en wederom voorzien van een alfa betische namenlijst. Op de begraafplaats van Oosterland had Nel een vervelende ervaring. Hoe het precies ging, is niet na te vertellen, maar zij leunde met haar schrijfblokje op een zerk. Die stond los en viel om, op een marmeren plaat er voor. Die plaat was aan gruzelementen en de zerk was ook beschadigd. Dat werd een werkje voor de verzekering, die dat gelukkig goed wist te regelen. Het was wel even schrikken, het was de bedoeling de begraafplaats in kaart te brengen, niet de boel kapot te maken. Ondanks deze tegenslag staat het kerkhof van Oosterland in vier witte ringbanden in de kast. Tenslotte nog Stroe en Zandburen. Deze laatste was een grote klus. Resultaat: Stroe in twee rode ringbanden en Zandburen, met de urnenmuren, ook in rode (zes) ringbanden. Allemaal voorzien van alfabetische namenlijsten. Daar verdient Ferry Fierst van Wijnandsbergen nog wel een bedankje voor. Hij en zijn vrouw wonen ondertussen in Leeuwarden, maar ze hebben nog steeds belangstel ling voor Wieringen en lezen "Op de Hoogte." Het idee van Jan Bremer is voor de Fijnheren wel een drie jarenplan geworden. Het is nu echter een mooi genealogisch naslagwerk. Het probleem is wel, dat het bijgewerkt moet worden. Sommige graven zijn ondertussen verwijderd en er zijn nieuwe bij gekomen. Als er iemand bereid is dit werk op zich te nemen, dan horen Jaap en Nel dit graag. Foto's van begraafplaatsen zijn geen vrolijk onderwerp. Toch zijn deze ringbanden interessante kijkboeken geworden. U kunt zelf eens komen kijken. Tot ziens, Nel Fijnheer- Rotgans Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 1 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 11