Qogmaals Zandburen EN BOEKJE OPEN... (6) door Nel Fijnheer-Rotgans - 125 - We vertelden al dat vooral door genealogen, dat zijn mensen die hun stamboom uitzoeken, gebruik gemaakt wordt van het archief. In de kasten is heel wat achtergrondinformatie te vinden. Speciaal voor deze genealogen zijn de fotoboeken van de begraaf plaatsen vanWieringen van belang. Hoe komt het dat de Vereniging deze boeken heeft Een aantal jaren geleden kregen we van Jan Bremer een boekje, dat heet "Oorkonden in steen". Het gaat over de begraafplaats van Huisduinen. Van diverse mensen die daar begraven liggen wordt wat verteld. Meteen blijft door een foto van de bijbehorende zerk dit bewaard voor het nageslacht. Wat gebeurde er zo ongeveer in die tijd opWieringen? Een paar zerken die tegen de kerk van Hippolytushoef stonden, waren ineens verdwenen. Bovendien werd er gepraat over veranderen van dit oude kerkhof, men sprak over bankjes en paden. Dat zou betekenen dat er zerken weg moesten. Voor de meeste gra ven werden immers ook geen grafrechten betaald, omdat er niet of nauwelijks nog nakomelingen waren, die daarvoor aangeslagen konden worden. De schrik sloeg de Historische Vereniging om het hart. We zochten contact met de vereniging Terebinth. Dat is een landelijke vereniging die zich inzet voor het behoud en onderhoud van oude begraafplaatsen. Zij hebben ons van advies gediend hoe we het beste konden handelen. Dat betekende foto's maken van alle zerken en de tekst die erop stond opschrijven. Jaap en Nel Fijnheer togen aan de slag. Ze ondervonden al heel gauw een ernstig probleem. De zerken zaten namelijk zo vol mos, dat de tekst absoluut niet te lezen viel. Met een groepje vrijwilligers werd aan de grote schoonmaak begonnen. Er werd geschrobd en geschuurd. Dat was monnikenwerk. Mensen, die belang hechten aan het milieu waren er niet zo blij mee., 't Waren nogal bijzondere mossen, zeiden ze. Daarna hebben Jaap Fijnheer en Gert Jongsma met een hogedrukspuit alleen het deel dat gelezen moest worden, schoongespoten. Nel Fijnheer noteerde, zittend op een krukje, de teksten. Toen alles op de foto stond en de teksten genoteerd waren, konden de mossen weer hun gang gaan. Dit tot genoegen van de milieumensen en ook van de bestuursleden van Terebinth. Het resultaat van dit werk staat in de kast van de Historische Vereniging. Vier zwarte ringbanden met foto's van de zerken en de tekst ernaast. Ferry Fierst van Wijnandsbergen heeft er een alfabetische lijst bijgemaakt, waardoor het gemakkelijk is een bepaalde naam op te zoeken. Onder rubriek WgJ vindt u de begraafplaatsen. Als u geïnteresseerd bent, kunt u deze boeken bekijken op de bibliotheek avonden of middagen in de bibliotheek. Tot ziens, Nel Fijnheer-Rotgans Het archief van de Historische Vereniging Wieringen kunt u vinden in "Parkzicht". De openingstij den zijn: in 2006, op dinsdagavond van 19:00 tot 20:30 uur: 3 januari, 7 februari, 7 maart, 4 april en bovendien dinsdagmiddag 14 maart van 15:00 tot 17:00 uur door Wijna Mulder-Klein en Dirk Mulder Naar aanleiding van "Op de Hoogte" nummer 3, bladzijde 71: "Korenmolen "De Pool" aan de Noordburenweg 10 was eigendom van Jaap Lont (van Teetje)." Het bovenstaande is niet juist. Jaap van Teetje had een boerderij op Stroe. Hier boerde later zijn zoon Dirk Cornelis Lont, die hier tevens een agrarisch loonbedrijf begon. De eigenaar van korenmolen "De Pool" was de broer van Jaap Lont (van Teetje). Deze was getrouwd met Trijntje Klein. Dit was een dochter van Cornelis Klein die een boerderij had aan de Noordburenweg. Hij was ook timmerman. Trijntje Klein was dus de zuster van J.C. Klein, die een aannemersbedrijf had op de hoek van de Gemeenelandsweg en de Noordburenweg (zie bladzijde 73: "Aannemersbedrijf J.C. Klein"). Jan (van Teetje) en Trijntje Klein hadden twee dochters: Teetje en Nellie. Nadat de molen verkocht was gingen ze wonen in hun nieuwe huis, Zandburen 2, tegenover de Slingerweg. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 31