- 120 - Het was 19 november 1984. Ik kwam de school binnen en vond dat het er vreemd rook. Ik keek eens goed rond en ineens zag ik vlammetjes uit de rand van het plafond komen. Ik liep de trap op, deed het luik open en daar was alles vuur. Ik draaide direct de gaskraan dicht en liep zo hard als ik kon de klassen rond om de kinderen naar buiten te sturen. De kinderen bleven rustig, er was beneden nog niets van de brand te merken. Eén van de jongens kwam nog bij mij vragen of hij zijn jas aan moest. Toen de kinderen veilig buiten waren begon het pas goed. De brandweer kwam met vertraging om dat er in de Slingerweg zoveel rook hing dat ze niet meer konden zien waar ze reden. Het hart van het centrale deel is toen uitgebrand. 's Avonds kwam een kennisje, die nietsvermoedend in het donker langs de school was gereden, ons waarschuwen dat boven de hoofdingang de ramen wijd open stonden. Ik vroeg haar even mee te lopen. Toen we in de hal kwamen en naar boven keken stonden we recht onder de sterrenhemel. De technische recherche is er bij gehaald en die hebben uitgezocht dat de brand is ontstaan door een fout in de bouw. Onder de brandvrije cabine waar de kachel in stond kon de warmte niet weg, en daardoor is de houten vloer oververhit geraakt en gaan branden. De kinderen zijn voor tijdelijk naar leegstaande lokalen van de school aan de Parklaan en het speellokaal van Roezemoes gegaan. Onze eigen noodlokalen deden ook weer dienst. De schade is weer hersteld door bouwbedrijf Loos Ha- gedoorn. De karakteristieke schoorsteen was helemaal gebarsten en is niet meer herbouwd. Wie zijn in die jaren uw collega's geweest? Van 1952 tot 1964 was meester Kuiper hoofd van de school. Toen ik kwam gingen Lenie Kuipers en Ankie Roggeveen weg. Andere collega's zijn geweest Eef de Jong-Kramer, Dicky Koorn, Nel van der Velde, Trijnie Vredenburg-Metselaar, Jill Wanmaker-Neef- jes, de meesters Zuurmond, Van der Pol, H. de Jong (dikke meester), J. de Jong (lange meester), Auke Miedema, Anneke Kant (later Miedema), Jan Buma, Pier van Pomeren, Bertie Kooij-Smid, Flip Krajenbrink, Guus Schellinger, Bert Loos. Om mij te vervangen waren er Klaske Zijlstra en Riny Metselaar-Luyt. Toen ik met pensioen ging werd Pier van Pomeren hoofd van de school. Kunt u anekdotes vertellen? Ik denk nog wel eens aan het paard in de klas. Ik had aan de kinderen gevraagd om op dierendag een huisdier mee te nemen naar school. Een jongen kwam samen met zijn vader het schoolplein op met een paard aan de teugel. Ik kreeg het idee om het dier mee naar binnen te nemen. Ik vroeg aan de vader of het paard daar mak genoeg voor was. Hij zei: "Dat kan makkelijk hoor, meester". Dus stond het paard al gauw in de gang. Ik dacht: ik neem hem mee de klas in. Het paard stond braaf voor de klas, tot het dier zijn staart optilde en er paniek uitbrak. Eerst bij de kinderen, daarna bij het paard, dat zich afzette tegen de schoolbanken en in recordtijd weer op het schoolplein stond. Op schoolreisjes maken we ook wel amusante dingen mee. Op Terschelling gingen we controleren of op de slaapzalen alles rustig was. Daar zat een meisje rechtop in bed en vroeg: "Meester, mag het licht uit?" De Brandaris konden wij niet voor haar uitschakelen. Hoe kijkt u terug op uw jaren op de Alvitloschool? Het was een fijne periode in mijn leven. De sfeer was altijd goed en gezellig. Ik denk met plezier terug aan de schoolreizen naar Vlieland en Terschelling, de schoolsporttoernooien en de grote ouderavon den met tentoonstellingen van handenarbeidspullen. Ik vond het ook leuk om kinderen te begeleiden naar het vervolgonderwijs, er waren goede contacten met de vervolgscholen. Met dank voor hun bijdragen: D.N. Mulder Nzn, mevrouw C.D. H. Mus-Koorn, H.J. Cornelissen Foto's beschikbaar gesteld door: D.N. Mulder Nzn, mevrouw M. Boersen-Bron, mevrouw M. de Visser-Geusebroek, H.J. Cornelissen en J.Conijn. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 26