- 117 - De school wordt in gebruik genomen, 1930 De trainers waren meester Houwing van de ULO-school en gemeenteambtenaar Jaap Bos. Ard Schenk is ook in onze school getraind. Zijn vader, Klaas Schenk, was coach van de schaatsenrij- derploeg in Scandinavië. Hij was op een Kerstdag toen het vroor met zijn hele gezin gaan schaat senrijden. Schenk vond dat Ard de beste was, maar alles verkeerd deed. Ard werd naar de training gestuurd en zo heeft onze school aan het begin gestaan van zijn succesvolle schaatscarrière. Wat gebeurde er met de oude school op het Hoekje? In het oude gebouw kwam een kleuterschool. Het werd ook voor andere doeleinden gebruikt. Ko- nijnenfokvereniging 'Nut en Genoegen' hield er jaarlijks een tentoonstelling van kleine dieren. In 1941 kwam de VGLO-school erin. Toen de Wolkenkrabber werd gebouwd had de weduwe Lont- Moermond haar winkelinventaris in het gebouw. In 1948 ging de VGLO-school naar de school in Oosterland. Er kwam toen een ULO-school op Wieringen, die op het Hoekje werd gehuisvest. In 1954 is de school aan de Parklaan gebouwd op het terrein waar de wielerbaan heeft gestaan. Het gebouw had twee afdelingen, waar de ULO en de VGLO in kwamen. De kleuterschool bleef op het Hoekje tot in 1963 'Roezemoes' werd gebouwd. Er is ook een confectiefabriek in geweest. Zo is het gebouw, waar de kikkers en padden door de kieren in de vloer het lokaal in kropen, tot de sloop in de jaren '60 nog intensief gebruikt. Is er iets veranderd aan de schooltijden? Tot de oorlog moesten de kinderen ook op zaterdagochtend naar school. De woensdagmiddag was vrij. In de oorlog was er een tekort aan steenkool. Toen is besloten om van de woensdag een hele schooldag te maken en de zaterdagochtend vrij te geven. Zo kon er brandstof worden bespaard als op zaterdag de verwarming uit kon blijven. Na de oorlog is dat zo gebleven. De lesuren zijn gelijk ge bleven, maar anders verdeeld. De vakanties zijn langer geworden. Vroeger duurde de zomervakantie vier weken, de herfstvakantie drie dagen, de kerstvakantie twee weken. De voorjaarsvakantie was er niet. De Paasvakantie duurde een week en een dag, de pinkstervakantie twee dagen. Hoeveel leerlingen waren er en hoe waren de klassen samengesteld? In 1950 waren er zes leerjaren en zeven leerkrachten. De eerste klas werd gesplitst, twee keer 25 leer lingen. Zo waren er twee kleinere klassen en konden we de kinderen extra aandacht geven om goed te leren lezen en schrijven. De hogere klassen hadden tussen de 45 en 53 leerlingen, die we bij elkaar lieten. In 1965 hadden we zoveel leerlingen dat er een noodschool moest komen. Op het veld naast de school kwam een houten gebouw met twee extra lokalen. Er waren toen 9 leerkrachten voor 6 klassen, zodat we er combiklassen van maakten. In 1974 hadden we ook een noodklas achterin de gang, die door de tweede uitgang naar het schoolplein moest.Toen waren er 300 leerlingen en 10 leerkrachten. In september 1975 is de school gesplitst en ging de helft van de leerlingen naar de nieuwgebouwde tU i Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 23