Interview met meester H.J. (Henk) Cornelissen - 116 - oud-hoofdonderwijzer door Tiny Hoogschagen-Metselaar Wanneer werd u onderwijzer aan de Openbare Lagere School? De kweekschool in Den Helder werd gesubsidieerd door 8 a 9 gemeenten in de kop van Noord-Hol land. Als je was geslaagd was je moreel verplicht in één van deze gemeenten die je opleiding hadden betaald te gaan werken. Ik ben in 1954 geslaagd en liep rond te kijken naar werk. Ik stapte bij de halte aan de Betonweg uit de Alkmaarse bus. Daar kwam ik meester Kuiper tegen. Hij zei: "Ben je geslaagd? Mooi, per 1 september kan je bij mij beginnen". Ik volgde Lenie Kuipers op (van 'Zon- nehoek'). Ankie Roggeveen ging ook weg. Zij werd opgevolgd door Dicky Koorn. In 1959 werd ik onderwijzer aan de ULO-school. Daar gaf ik de hele dag les in hetzelfde vak. Dat beviel me op den duur niet en toen in 1964 meester Kuiper met pensioen ging, keerde ik terug naar het Lager Onder wijs en ben ik tot 1985 hoofd van de school geweest. Ik was na meester Van 't Hoff en meester Kuiper het derde hoofd van de nieuwe school. Wat was er bijzonder aan het nieuwe gebouw? De oude school was afgekeurd wegens ernstige gebreken. De nieuwe school staat centraal in het ver zorgingsgebied (rondom ook buitengebied), en is ontworpen door architect Saai volgens de bouw wijze van de Amsterdamse Schoo. In de jaren '25 en '26 werden in Amsterdam het Olympisch Stadion en de Stadionbuurt ook in deze stijl opgebouwd. Het nieuwe gebouw heeft een cen trale hal, zeven lokalen, een gym nastieklokaal en een woning voor de hoofdonderwijzer. Het bij zondere van het nieuwe gebouw was de verwarming. In de oude school had elk lokaal een eigen Salamander kachel. De nieuwe school heeft centrale verwarming door het hele gebouw. Het heeft een grote kelder waar twee grote kachels stonden. De kachels wer den gestookt met cokes. Dat zijn kolen waar in de Hoogovens het gas is uitgestookt. Daarvan ver stookten we per seizoen 50 a 60 ton, dat zijn drie spoorwagons vol. De kolenboeren van Wieringen kregen per toerbeurt de leverantie aan de gemeente, die eigenaar van de school was. Zij haalden van het station in Anna Paulowna een spoorwagon kolen op, die daar op een apart spoor waren aange komen. De kolen werden door het luik los in de kelder gestort, daar lag dan een laag van zo'n 1 lA meter hoog. De conciërge was Jan Rotgans die van 't Hoekje was meegekomen. Hij werd geholpen door zijn zoon Piet. Zij hadden de taak de school schoon te maken en de kachel te stoken. Ze liepen dan heen en weer met een grote schop om de kolen op het vuur te gooien, en versleten daarbij drie paar klompen per jaar. Rotgans had naast het conciërgewerk een boot waarmee hij ging vissen op het Wad. Dan nam hij wel eens mensen mee die ook eens wilden vissen. Dit is uitgegroeid tot de huidige sportvisserij op Wieringen. De school in de oorspronkelijke staat, kort na de opening in 1930 Was het gymnastieklokaal ook iets nieuws voor het dorp? Het was de enige sportzaal tot de sporthal in de Belt werd gebouwd. Het lokaal werd gebruikt door onze eigen school, de kleuterschool, de Katholieke Lagere School, de ULO, en de VGLO- school. 's Avonds werd het gebruikt door de sportverenigingen Succes,Tonegido, Gymnastiek, Judo en de NVBHS. Dit was de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van Hardrijden op de Schaats. A WIERINGEN /Vteukve O L School Hippoiytushoef Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 22