Herinneringen van Dirk Nan Mulder Nzn. - 112 - elkaar niet met onze lei moesten aftuigen, daar we bij breuk zelf een nieuw exemplaar moesten kopen tegen de prijs van vijf en twintig cent. Ook kan ik me nog van deze eerste schooldag herinneren dat bij het uitgaan van de school de brandweer uitrukte, daar aan de Poelweg het huis van Arie Bakker in de brand stond. Pas geoliede visnetten waren hier de oorzaak van. In de later herbouwde woning woont nu de heer Stigter. Nog veel meer is er te vertellen rond deze school wat betreft de spelletjes die we deden, het onderwijzend personeel uit die tijd, over Bregje Pot, die schoolschoonmaakster was, een veel door ons geplaagde gedienstige van de gemeente; de winkel van Jaap van Gert, door ons Jaap "Zuurtje"genoemd (thans drukkerij Bosker); de oude boerderij van Grietje en Aldert en de bakkerij van Nan de bakschuur. Eén herinnering nog tot slot. Het reeds hiervoor genoemde schoolhoofd, de heer Tijm, was een zeer goede violist die samen met mevrouw Bakx, echtgenote van de hervormde predikant ds. Bakx, een begaafd pianiste, concerten gaf voor "Het Nut" in de zaal Concordia van Jb. Bruul. Daar er toen, in verhouding tot nu, betrekkelijk weinig op cultureel gebied te doen was, trok een en ander steeds veel belangstelling. Dirk kwam in het schooljaar 1938-1939 in de eerste klas. door Bob Gorter Dirk Nan (Dirk) Mulder is geboren op woensdag 18 november 1931, zoon van Nan Dirksz. Mul der en Jannetje Dirks Wiegman. Dirk zat in het begin van zijn schooltijd op de kleuterschool die gebruik maakte van lokalen in de oude school op het Hoekje, maar ook van nog niet in gebruik ge nomen lokalen in de Al- vitloschool. De openbare lagere school aan de Elft heeft pas later de naam Alvitlo gekregen, maar voor de duidelijkheid heb ben we het hier toch over de Alvitloschool. Een van Dirks kleuterjuffen heette juf Ruitenburg, een zus van meester De Jong. Het schoolgebouw was voor die tijd heel modern, ge bouwd in de stijl van de Amsterdamse School. Men kon beschikken over een gymzaal, iets bijzon ders in die tijd. Ook heel nieuw was dat er van het begin af aan centrale ver warming was. De school was daarvoor voorzien van een grote schoorsteen (nu afgebroken) voor de afvoer van de verbran dingsgassen van de met cokes gestookte ketels in de kelder. De meeste andere scholen hadden toen nog kolenkachels in de lokalen staan. De vloer was van kale houten planken, maar dat was in die tijd meer regel dan uitzondering. Dirk woonde toen naast een boerderij in de Elft, later genoemd deYpelshoef, waar zijn grootmoeder woonde. Ver hoefde hij dus niet te lopen naar school. Een van Dirks buurjongens aan de Elft heette De kleuterschool in 1936 met juf Ruitenburg. Dirk Mulder: achterste rij, derde van links Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 18