LVmOSCHOOL Hippolytushoef Een overzicht - 105 - Tot 1970 de Openbare Lagere School Dit jaar vierde de Alvitloschool het vijfenzeventigjarig jubileum. De school kwam in 1930 in het huidige gebouw. We besteden daar aandacht aan (en ook aan de periode daarvoor) in de volgende zes bijdragen. Als u meer wilt weten over de school, de feestelijkheden van 2005 en de geschiedenis: www.alvitlo.nl door Gea Klein-Hamming Rond 1920 werd opWieringen "alles" anders, de "Wet tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee" kwam tot stand. Wieringen werd de Centrale Commandopost van de aanvangswerken, die de Maat schappij ter Uitvoering van de Zuiderzeewerken noodzaakte tot de bouw van huizen en gebouwen om de toestroom van de arbeiders met veelal hun gezinnen te kunnen huisvesten. In 1932 bijvoor beeld was het inwonertal al 6324. Voor deze periode telde Wieringen een bevolking van ongeveer 3000 inwoners, een getal dat al sinds de inpoldering van de polder Waard-Nieuwland was toegeno men, daarvoor lag het inwoners aantal rond de 2000. Voor de Zuiderzeewerken was er op Wieringen geen behoefte aan bijzonder onderwijs, de wet van 1848 "Vrijheid van Onderwijs" bracht opWieringen geen wijzigingen, al stonden de scholen onder schooltoezicht. Deze erebaan, de schoolopziener, werd veelal wel uitgevoerd door een predikant. Zo bestonden er op Wieringen alleen Openbare Scholen, waaronder de scholen in Den Oever, Ooster- land, Stroe; waar in 1832 toch nog 29 leerlingen op zaten, Westerland en Hippolytushoef. Sinds 1806 wordt het klassikaal on derwijs in gevoerd, waar het school bord een belang rijke rol bij speelt en de leerlingen in drie klassen zijn verdeeld. In 1850 wordt de koppeling De oude openbare lagere school op "Het Hoekje" in de jaren '20 klas en leeftijds groep en een schooljaar gemaakt. Op de O.L. school te Hippolytushoef is er dan een boven - en een ondermeester. In deze periode had de O.L. rond de 80 leerlingen, na de Zuiderzeewerken werden de aantallen geheel anders. Na de Zuiderzeewerken, in 1932, bleven veel arbeiders met gezinnen opWieringen, arbeiders uit alle delen van Nederland wat tot gevolg had dat men ook bijzonder onderwijs ging geven. Ook werden er meer eisen gesteld aan het Wieringer onderwijs, in vroeger jaren was de onderwijzer iemand die kennis had van lezen, schrijven en rekenen, waardoor de Wieringer onderwijzers waarschijnlijk in de laagste rangen van salariëring hebben gezeten. Maar na de Zuiderzeewerken moest er ook kennis van andere vakken worden beheerst, zoals aardrijkskunde en geschiedenis. De Openbare La- gerschool te Hip polytushoef heeft zijn oorsprong op het Hoekje, met een gebouw uit de 17e eeuw. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 4 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 11