jE BUURTSCHAP ZaNDBUREN - 68 - door Tiny Hoogschagen-Metselaar De naam Zandburen bestaat al eeuwenlang en duidde in vroeger tijden niet op de huidige dorpsstraat tussen de Nieuwstraat en de Slingerweg, maar op één van de oude buurtschappen van Wieringen, niet veel meer dan een zandweg met een molen en enkele boerderijen, gelegen even ten noordoos ten van het centrum van Hippolytushoef. De naam is waarschijnlijk ontstaan door de aanwezigheid van zand in de grond en duidt op een "buurt" oftewel een groep woningen. Vergelijkbare namen op Wieringen zijn Noordburen, Noorderbuurt en ook Buurwei (Stroe). De oudst bekende geschreven bron waarin de naam wordt genoemd stamt uit het jaar 1515. Nadat in 1514 dijkbestuur werd inge steld werd in 1515 door keizer Karei V een dijkbouwvergunning verleend. Daarin wordt beschreven dat buiten de Marskedijk, toen 'Grebber Marseke' geheten een stuk land lag 'Grebber' ge naamd. Dit buitendijkse land was eigendom van boeren uit Zandburen, Belt en Normer. De molen van Zandbu ren Sinds mensenheugenis heeft op Zandburen een koren molen gestaan. Op de oudst bekende landkaart uit 1541 staat ten noordoosten van "Ypelshouff'een molen aan gegeven. Aannemelijk is dat dit de molen van Zandburen is en dat rond de molen bewoning is ontstaan, waardoor Zandburen in de loop der jaren uitgroeide tot een langgerekte buurtschap. De molen kreeg de naam "De Pool". In de loop der tijd hebben vele molenaars elkaar opgevolgd. In 1944 is de laatste molen op deze plaats door blikseminslag verbrand. De eigenaar heeft de molen niet meer herbouwd, windmolens waren uit de tijd. Oude kaarten In het jaar 1791 heeft de landmeter J. Peereboom de nieuw aangelegde zeeweringen in kaart ge bracht. De nieuwe dijken werden door de staat aangelegd omdat de oude wierdijken door de komst van de paalworm en verwaarlozing niet langer betrouwbaar waren. Op deze kaart komt voor het eerst de naam Zandburen voor. De vol gende informatie is te vinden in het verslag dat de Amsterdamse schoolmeester F. Allan in 1855 over zijn verblijf op Wieringen schreef. Daarin schrijft hij over Zandburen: "een gehucht van wei nig betekenis halfweg het dorp Hippolytushoef en Noordburen aan de Gemeenelandsweg". Ter illu stratie tekende hij een kaart waarop alle buurt schappen staan aangegeven. Op deze kaart begint de Gemeenelandsweg al bij het Kerkplein. Niet veel later komt Zandburen ook voor op een kaart in de Gemeenteatlas Kuyper (Leeuwarden 1866). Daarop wordt Zandburen aangegeven oostelijk van de kruising Gemeenelandsweg Slingerweg, waar vroeger de molen stond. De weg naar Noordburen heet Zandburenweg. Daaruit valt op te maken dat Zandburen zich oorspronkelijk ook meer in ooste- Het centrum van de buurtschap Detail van een kaart van Wieringen uit 1866 (Gemeen teatlas Kuyper, Groningen)Zandburen wordt apart ver meld als buurtschap Jfóe A ir ró Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 6