j FSCHEID VAN DE BIBLIOTHEEK - 66 - door Gea Klein-Hamming De verhuizing van de bibliotheek naar het nieuwe Parkzicht had ook consequenties voor de Histo rische Vereniging Wieringen. Nadat de vereniging in 1989 was opgericht werd er gezocht naar een locatie waar de verzamelde bezittingen konden worden gepresenteerd. De lezingen werden in de be ginperiode op verschillende locaties gehouden, zoals in 1991 toen Theo Mulder een boeiende lezing over de Waddenzee heeft gehouden in de aula van de Mavo. De bezittingen maar ook de vergaderingen werden in deze periode bij de bestuursleden thuis gehou den. Vanaf 1991 vonden de vergaderingen in de bibliotheek plaats en toen Amy Ilbrink met het idee kwam om de krachten verder te bundelen was het ijzer snel gesmeed. In 1993 werd officieel de hoek "historie" in de bibliotheek geopend door Jan Bremer en Amy Il brink, bibliothecaresse. Amy Ilbrink is degene geweest die het initiatief heeft genomen om een gedeelte van de bibliotheek beschikbaar te stellen voor de historie, dit nadat zij tijdens een vakantie in Denemarken deze com binatie, een bibliotheek met een historische hoek, had gezien. Zo kwamen de gesprekken op gang, de Histori sche Vereniging zag deze combinatie ook zitten en nam het aanbod tot samenwerking aan, wat uiteindelijk heeft geresulteerd in een jarenlange goede samenwerking. Vele lezingen over diverse onderwerpen, bibliotheek openstellingen en jaarvergaderingen, met veelal een vertoning van een Wieringer film door Piet Kraan, zijn er geweest waar vele leden een leuke avond aan hebben beleefd. Zo zijn er onder andere lezingen gehouden over de V.O.C. door de heer Bakker uit Warmenhuizen, over de Doopsgezinde Gemeente door mevrouw Bakker uitWorkum, een lezing over keramiek met als spreker Carel de Jong en niet te vergeten de lezing over de Walvisvaart, waar zo veel mensen op af kwamen dat een gedeelte van het publiek moest staan. In het begin had de vereniging nog niet zoveel be zittingen, maar met hulp van Museum Jan Lont, waar men zelf niet de mogelijkheid had om papier werk op een goede manier te bewaren, kwamen de eerste boeken, kaarten en andere papieren stukken naar de Historische Vereniging. De eerste grote schenking, door de familie Rotgans-Kooij, kwam in 1992 uit de nalatenschap van Meijert Kooij; daarop volgde een schenking van mevrouw Bais-Kunst uit de nalatenschap van haar man Jaap Bais, nadien volgden er meer. Nu is de verzameling ruim tien archiefkasten vol, maar nog altijd kan de vereniging aanvulling gebruiken, elke schenking van historische waarde in de vorm van papier en foto's is welkom. De nieuwe locatie is op de eerste verdieping van het gebouw Parkzicht en de ruimte is beschikbaar gesteld door Beter Wonen, die het net als de bibliotheek toen, een aanvulling vindt op het gebruik van het gebouw. De lezingen en jaarvergaderingen zullen, hoogstwaarschijnlijk, worden gehouden in de grote zaal van het Noorderlicht. Dit zal afhankelijk zijn van het verwachte aantal bezoekers. Het bestuur van de Historische Vereniging ziet de toekomst in de nieuwe locatie met een gerust hart tege moet. Het archief is gehuisvest, net als in de voormalige bibliotheek, op een centrale locatie, voorzien van alle benodigde faciliteiten. De vereniging bedankt de medewerkers van de bibliotheek voor de goede en prettige samenwerking. De officiële opening van de hoek "Historie" in de Openbare Bibliotheek in 1993 De laatste bibliotheekavond, voorjaar 2005, voor de ver huizing naar "Parkzicht" Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr, 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 4