I XCURSIE 2005 VAN DE HISTORISCHE VERENIGING WlERINGEN - 94 - door Gea Klein-Hamming Dit jaar vond de excursie plaats op 22 mei. Helaas kon een aantal liefhebbers niet mee omdat de bus, waar plaats was voor 54 per sonen, was volgeboekt. Vorig jaar is de ver eniging naar Kornwerderzand en Jelsum, in Friesland, geweest, dit jaar was er geko zen voor Haarlem. De bus vertrok om half tien vanuit Hippolytushoef richting Den Oever, waar kon worden opgestapt en van daaruit ging de reis richting Haarlem. Daar stond allereerst een rondvaart door de stad gepland, onder het genot van een kopje koffie, werd de binnenstad vanaf het water bekeken. Er werd onder andere iets verteld over het huis van Mart Smeets, het huis van de bisschop van Haarlem, over Het gemaal "Cruquius" het feit dat men vroeger in Haarlem geen water dronk, omdat het was vervuild, maar slap bier en over de ondergrondse gangen. De goedverzorgde lunch werd gebruikt in het Theehuis van het Cruquius museum, de vroegere wo ning van de opzichter, waarachter zich een prachtige tuin bevindt. 's Middags werd het Cruquius gemaal, genoemd naar de achttiende-eeuwse landmeter Nicolaas Kruik, bekeken. Een van de drie grote stoomgemalen die de Haarlem mermeer hebben drooggelegd. Vanaf 1848 werkten de Cruquius, de Leeghwater en de Lynden, de eerste gema len waar stoomkracht bij werd gebruikt, aan dit project dat Amsterdam moest beschermen tegen het aankomen de waterprobleem. De materialen die zijn gebruikt wa ren voor die tijd, zoals gietijzer en staal voor de machines maar ook voor de decoraties, heel modern en verwijzen naar Engeland, Cornwall, waar de oorsprong ligt van het stoomgemaal. Het neogotische gebouw, ontworpen door Waterstaatsingenieur J. Beijerinck, dat op zo'n 1700 palen staat en muren heeft van twee meter dikte is sinds drie jaar in gebruik als museum waar de werking van het gemaal is te zien. Het was een indruk wekkend gezicht toen de machinerie werd aangezet en het daardoor een beeld gaf van de kracht die dit stoom gemaal in vroeger tijden heeft gehad. In vier jaar tijd hadden de drie gemalen zo'n tachtigduizend hectaren land drooggelegd. Nog steeds draait de Lynden iedere nacht vier uur om het kwelwater uit de polder te pom pen. De Cruquius werd in 1933 een van de eerste mo numenten van techniek ter wereld. Na het bezoek aan het gemaal was er op het terras, wat mogelijk was door het tamelijk mooie weer, nog gele genheid om na te praten onder het genot van een drank je waarna de bus weer voor kwam en we weer werden terug bracht naar het veilige, in vergelijk met overig Noord Holland hoog gelegen, Wieringen. Het terras van het theehuis van het museum Rondleiding in het oude gemaal Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 32