- 89 - de kosten en baten. Alleen de afsluiting van het Amsteldiep zou nog worden afgemaakt. Na lange studie werd in 1926 besloten om de bouw van de Afsluitdijk voort te zetten maar dat betekende niet dat ook het werk aan de spoor lijn weer begon. De Minister van Waterstaat Bongaerts wilde eerst nog een studie of een aansluiting aan de spoorlijn bij Alkmaar niet beter zou zijn en het werd maart 1927 voor deze studie klaar was. Zoals te verwachten was bleek zo'n aansluiting bij Alkmaar veel duurder uit te vallen dan bij Anna Paulowna. De brainwave van de minister had alleen maar nutteloos werk opgeleverd en wat erger was, zoveel vertraging dat de Dienst der Zuiderzeewer ken zijn belangstelling voor de spoorweg verloor. Hij zou niet tijdig genoeg in gebruik kunnen komen om nog van nut te zijn tijdens de bouw van de Afsluitdijk. De bouw werd nu uitgesteld tot na het gereed komen van de Afsluitdijk en het werk ervoor werd overgedragen van de Dienst der Zuiderzeewerken aan de NV Nederlandse Spoorwegen. Daarmee werd de voorbereiding voor de spoorlijn verplaatst van een bedrijf van technici die een mooi product wilden leveren naar een commercieel bedrijf waar juristen en boekhouders de dienst uitmaakten. DE TWEEDE POGING 1927-1938 3) Hoewel de eerste poging was mislukt gingen de voorbereidin gen voor de bouw van de spoorweg door. In 1929 waren de onteigeningsstukken voor het traject Anna Paulowna-Den Oe ver klaar. Aan de Friese kant liep het minder vlot. Oorspronke lijk had de Afsluitdijk de Friese kust moeten bereiken bij Piaam en was de spooraansluiting bij Sneek gepland.Tussen Sneek en Kaartje van dc ingraving bijWesteiiand. Bolsward zou voorlopig de bestaande tramlijn van de Neder- landsche Tramwegmaatschappij worden verzwaard, terwijl tussen Bolsward en Piaam een nieuw tra ject was vastgesteld. Maar in 1926 was besloten om het oostelijk einde van de Afsluitdijk te verplaat sen van Piaam naar Zurich. Als gevolg daarvan zou de aansluiting van de spoorlijn aan het bestaande net niet in Sneek maar in Harlingen komen. Bij Harlingen was weinig ruimte maar tenslotte vond Ir Van Oyen na veel passen en meten een binnendijks tracé dat verbinding gaf met het bestaande station in Harlingen, zij het ten koste van een vrij krappe boog met een straal van 750 meter. Aan de Noord-Hollandse kant werden al in 1927 onteigening en grondaankoop ter hand genomen. In 1930 kwam er echt schot in. Op 2 januari stonden de te onteigenen percelen definitief op de kaart, op 2 juli was er een hoorzitting voor bezwaarden en op 19 december stond in de Staatscourant het besluit tot onteigening van 82 percelen in de gemeente Anna Paulowna en 327 op Wieringen. Het werd ook wel tijd want het laatste gat in de Afsluitdijk werd gesloten op 28 mei 1932 en op 23 januari 1933 was de dijk voltooid met de opening van de verkeersweg. Het oorspronkelijk plan om tegelijkertijd de spoorlijn te openen (Geraamde bouwkosten ƒ16 miljoen) was niet gebeurd, want aan de Friese kant was de grondaankoop de mist ingegaan. In april en mei 1931 werden in de gemeenten Barradeel, Wonseradeel en Harlingen de onteigeningsstukken ter visie gelegd. De Nieuwe Harlinger Courant schreef jubelend op 17 april: "De lijn zal in de naaste toekomst worden aangelegd en naar men ons mededeelde, is er met de dienstregeling op gerekend, dat de lijn in 1934 klaar is. Het jubileumjaar voor Harlingen belooft dus wel zeer fleurig te worden. Harlingen zal niet langer zijn het afgelegen stadje, maar een havenstad bij het centrum van het land, die van de haar geboden kansen een nuttig De oude situatie bij het Balgzandkanaal aan het begin van de "korte afsluit dijk" Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 27