- 88 - De lijn die nooit werd aangelegd door J.S. van Wieringen, Huizen (Noord-Holland) INLEIDING Het is al meer dan honderd jaar geleden - in februari 1887 om precies te zijn - dat er voor het eerst serieus sprake was van een afsluitdijk door de Zuiderzee tussen Noord-Holland en Friesland via het eiland Wieringen. Ir Cornelis Lely, die het plan opstelde, stelde voor om over deze dijk een spoorlijn aan te leggen; de afstand van Am sterdam naar Friesland zou er met niet minder dan zestig kilometer door worden bekort. Tot drie keer toe heeft men op het punt gestaan met de aanleg te beginnen maar steeds kwam er op het allerlaatst een kink in de kabel. Er zijn zelfs nu nog enkele overblijfselen van de spoorlijn te vinden. In het vol gende willen we nagaan hoe dit al les in zijn werk is gegaan. DE EERSTE POGING 1919-1922 2) Na de totstandkoming van de Zuiderzeewet van 14 juni 1918 ging men voortvarend aan de slag. Al op 17 mei 1919 besloot de Dienst der Zuiderzeewerken om zo snel mogelijk met het werk aan de spoorlijn te starten. Weliswaar zou het nog jaren duren voor het gedeelte over de dijk zou kunnen worden aangelegd maar van het eerste begin afzouden de aansluitende stukken op het oude land heel nuttig zijn voor de aanvoer van materialen. Al op 12 juni 1919 werd hoofdingenieur J.W.Th, van Oyen aangewezen om een tracé te ontwerpen. De westelijke aansluiting van de nieuwe spoorlijn aan het bestaande net werd van meet af aan ge kozen bij station Anna Paulowna. Hoe voortva rend de uitwerking van het tracé Anna Paulowna-Van Ewijksluis ook ter hand werd genomen, het kostte de nodige tijd voor land meting, overleg met pro vincie en gemeenten en tekenwerk. Het werd 17 februari 1922 voor het klaar was en dat bleek net vijf maanden te laat. De regering had in september 1921 besloten om te stoppen met de Zuiderzeewerken in afwachting van een nader onderzoek naar ,w Het plan voor de Amsteldiepdijk "Korte Afsluitdijk" Aanleg brug over het Balgzandkanaal in 1929. Duidelijk zijn aan de linkerzijde de landhoofden te zien voor de toekomstige spoorbrug. [_Je spoorlijn over de Afsluitdijk •cH Hul (tin tljchc Svhitnl t a zs-QHOf YV i o ni Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 26