ONTVANGEN van L, Vdo*,4.. OGMAALS DE SAMMELKESKUUL - 87 - door Lydia Kooij In "Op de Hoogte" 2005-2 staat op bladzijde 61 een stukje over de 'Sammelkeskuul'. Deze zou lig gen aan de Gemeenelandsweg 16, achter de boerderij van de familie Klaver. Echter, dit is niet hele maal waar, hij ligt wel aan de Gemeenelandsweg, maar iets meer naar Den Oever toe. De oplettende kijker ziet dat verderop, waar nu het bord Hippolytushoef staat, een lager gelegen stukje ligt. In 1938 heeft Pieter Fransz. Kuut een stuk land verkocht aan mijn opa Gerrit Leendertsz. Kooij. Op de kwitantie (datum 20 augustus 1938) staan de namen van deze stukjes, namelijk Hoogeburg en Sammelkeskuul. Hij laat op de Hoogeburg door aannemer Boersen een huis bouwen (nu Ge meenelandsweg 24) met erachter een boet. Later heeft hij er zelf een palenhok bij gebouwd om 's winters kamerpalen en boten in te bergen. Het stuk er naast, de Sammelkeskuul, is dan een bongerd TE oJUkt. DE SOMMA VAN hippolytushoef, ZEGGE F en wordt verder gebruikt om netten uit te spannen. De buurman, Cor (van Frans) Lont, heeft er in de zo mer ook nog wel eens een droge koe aan het zeel staan. Aan de westkant, nu nummer 22, laat Frans Dirksz. Lont (vader van Cor van Frans) en Anna Klein een huis neerzetten. Zij gaan hier in het begin van de oor log wonen. Dit huis is nu eigendom van kleindochter Wijna Klein en Dirk Mulder. Ook dit stukje is nu nog steeds bekend onder de naam Hoogeburg. In 1976 koopt mijn va der, Pieter Gerritsz. Kooij, de Sam melkeskuul en laat er een huis bou wen (nu Gemeenelandsweg 26). Volgens de legende hadden de sammelkes een voorkeur voor koperen spullen. Ze zouden koper weg halen en later gepoetst weer terugbrengen, bij de armere bevolking kon er nog wel eens wat geld bij zitten. Maar de legende vertelt ook dat de sammelkes de taak hadden om de kinderen te bezorgen. Ik ben in 1977 in de Sammelkeskuul geboren en ben de eerste die ze niet weg hoefden te brengen. Voor 1930 heeft dezelfde Pieter Kuut een boerderij verkocht aan Simon Simonsz. Snooij. Deze boer derij was gelegen in de 'Kule' en was het ouderlijk huis van zijn echtgenote Reijnouw Koorn. Dit is de boerderij waar nu Piet Klaver woont, aan de Gemeenelandsweg 16. De verkoop van de Sam melkeskuul en de Kule waren separaat, de Sammelkeskuul is daarom nooit in handen van Simon Snooij geweest. Afeï dank aan Matthisca Kooij voor liet beschikbaar stellen van de foto's. Het echtpaar Pieter Kuut en Reijnouw Koorn omstreeks 1938. WEGENS Tm- -jC den Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang ni\ 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 25