- 83 - Piet en Grietje in een salonwagen wonen die in de werkomgeving werd neergezet, waar op juni 1955 hun zoon Cees werd geboren. Het werk was zwaar, de vrachtwagens moesten handmatig worden geladen en gelost. Na verloop van tijd zagen Piet en Grietje meer toekomst in het oprichten van een autorijschool. Piet haalde de benodigde diploma's en begon na zijn normale dagtaak les te geven. Het ging goed, in januari 1956 kochten ze een huis op Zandburen 21 nu 59, waar de autorijschool werd gevestigd met een eigen benzinepomp. Voor De Haan senior betekende dit dat hij alleen zijn bedrijf moest voortzetten, jong ste zoon Nan had gestudeerd en was machinist op de grote vaart geworden. Op zijn gevorderde leef tijd werd dit te zwaar en de Haan beëindigde zijn transportbedrijf en ging tot aan zijn pensionering bij de Sluizen werken. Met de autorijschool ging het goed, Piet en Grietje gaven allebei les, tot Piet op 9 augustus 1971 op 44-jarige leeftijd plotseling overleed. Niet lang daarna, op 9 april 1972 werd Grietje opnieuw getroffen door een zwaar verlies: haar enige zoon Cees kwam door een bromfiets ongeluk om het leven. Voor Grietje werd het lesgeven een welkome afleiding en zij zette het bedrijf voort met goede resultaten, tot zij door een wetswijziging niet meer aan de nieuwe eisen voldeed. Grietje voelde er niets voor om op haar leeftijd nog alle benodigde diploma's te gaan halen en heeft besloten de autorijschool per 1 juli 1977 op te heffen. Loodgietersbedrijf Geusebroek - 1929 - 1960 Lammert Geusebroek werd in 1890 geboren te Medemblik. Daar ging hij bij een loodgieter in de leer. Hij trouwde met Maartje de Leeuw, geboren in 1893 te Opperdoes. Na hun huwelijk werkte Geusebroek bij een loodgieter in Purmerend, daarna in Beverwijk. Daar werden hun drie oudste dochters geboren. De vader van Maartje was marktkoopman in goud en zilver en kwam vaak op Wie- ringen. Het was van oudsher gebruikelijk dat de kinderen als zij werden aangenomen in de kerk een gouden sieraad of kerkboek met zilveren beslag ten geschenke kregen. De Wieringers waren bereid jarenlang te sparen om deze gewoonte in stand te kunnen houden. Geusebroek had zijn schoonva der veel over Wieringen horen vertellen en omdat hij voor zichzelf wilde beginnen besloot hij zich daar te vestigen. In 1929 kocht hij een houten barak op Zandburen 19 voor tijdelijk onderdak voor zijn gezin, met de bedoeling op deze plaats een nieuw huis te bouwen. De houten werkplaats stond er achter. Al spoedig kon het gezin verhuizen naar het nieuwe huis, nu nr. 63. Daar werd jongste dochter Miep geboren. Zij bewaart goede herinneringen aan haar jeugd op Zandburen. De Helderse Buurt was er toen nog niet. Aan weerskanten van de straat waren weilanden en boomgaarden waar de kinderen mochten spelen, ze werden nergens weggestuurd. De latere Heldersestraat was een zandpad dat rechtstreeks naar de school aan de Elft liep. Aan het pad stond een klein boerenstolpje, bewoond door Meyert de Vries. Zandburen was een doorgaande route voor ondermeer de dienstbus en kreeg daarom als één van de eerste straten in het dorp een asfaltlaag, waarna hij voor de kinderen heel geschikt was om te tollen, autoverkeer was er bijna niet. Na verloop van tijd wilde Geusebroek zijn bedrijf uitbreiden met een winkel. De bouwaanvraag werd echter afgewezen door de gemeente wegens niet passend in de landelijke omgeving. Tegenover de familie Geusebroek woonde Jaap Smit met zijn gezin. Smit, die visserman was, zocht een geschikte opleiding voor zijn zoon Simon, die niet naar zee wilde. Simon werd leerling-loodgieter bij Geusebroek en had al gauw het vak onder de knie. In 1960 heeft Simon Smit het bedrijf overgenomen en verplaatst naar de Belt. Lammert Geusebroek en Maartje Geusebroek-de Leeuw bleven op Zandburen wonen en zijn beiden in 1971 overleden. Bakkerij Wit - 1929 - 1961 Klaas Wit was afkomstig uit Anna Paulowna. Hij werd leerling-bakker bij bakker Rol in Schagen, daarna bij bakker Klaas Minnes aan het Kerkplein. Op 4 september 1925 trouwde hij met Neeltje Scheltus, geboren aan de Normer. De eerste jaren heeft het paar ingewoond bij de bakkerij aan het Kerkplein, daar werd hun dochter Dora geboren. In 1929 liet Wit een nieuwe bakkerij met winkel woonhuis bouwen op Zandburen 9, nu 75. Hun jongste dochter Sijtje is daar geboren. In het begin werkten Wit en zijn vrouw samen in de bakkerij. Toen hun dochters waren opgegroeid hielpen zij ook mee, zij gingen te broodventen met de bakkerskar. In 1948 trouwde Dora met Dirk Landman die ook bakker was en ook ging meewerken in de bakkerij. Zijn schoonmoeder kreeg het nu wat mak kelijker, Dirk nam veel van haar taken over. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 21