- 80 - Transportbedrijf T. J. Visser - 1945 - 1959 Teeuwes Jan Visser, geboren op 9 juli 1913 trouwde met Geertruida Lont, geboren op 5 april 1917. Zij woonden op Zandburen 31b, nu 41. Daar werden hun twee kinderen geboren, Jan Gert en Gert Jan. In 1945, net na de oorlog, begon Visser een transportbedrijf met één vrachtauto. In de jaren 50 kwamen er nog een vrachtwagen en een mobiele dragline bij. In de zomer vervoerde hij overwegend zand, onder andere bij de eerste uitbreiding van Alkmaar en veel op de Afsluitdijk. In de winter vervoerde hij suikerbieten in de Wieringermeer. In 1959 liet hij samen met zijn schoonvader, Gerrit Lont, een garnalenkotter bouwen, deWR 69. Hierna is het transportbedrijf verkocht. Teeuwes Visser overleed op 9 maart 1971. Visserijbedrijf WR 75 - Gebroeders ten Bokkel - 1915 - 1958 Klaas ten Bokkel, getrouwd met MaartjeTijsen, en zijn jongere broer Simon, getrouwd met Gerritje de Vries, woonden allebei op Zandburen. Klaas en Maartje kregen in 1918 een zoon: Simon. Simon en Gerritje bleven kinderloos. In 1915 kochten de gebroeders een aak, waarmee zij in de Zuiderzee op paling, bot en spiering visten. Op ondiepe plaatsen langs de kust zetten zij fuiken neer die dagelijks gecontroleerd moesten worden. Het plaatsen van de fuiken was lastig werk waarvoor drie mannen nodig waren. De bemanning werd uitgebreid met Simon jr., die op vijftienjarige leeftijd met zijn vader en oom ging meewerken. Na de voltooiing van de Zuiderzeewerken werd het water in het IJsselmeer geleidelijk aan zoet. De vissen pasten zich aan de nieuwe omstandigheden aan. 's Winters visten de mannen op ansjovis op het Wad. Daarvoor gebruikten ze kamers, een vierkante opstelling van netten. De netten werden om de twee tot drie weken uit het water gehaald om te tanen. Dat was nodig om de aangegroeide algen uit de netten te verwijderen. Achter hun huizen op Zandburen, nu 65 en 30, hadden de gebroeders netten boeten en een taanketel. De taanketel werd gevuld met teer, die vloeibaar werd gemaakt door onder de ketel een houtvuur te stoken. De netten gingen in de ketel en werden daarna te drogen gehangen. Vaak was het nodig de netten te repareren, het netten boeten. In de oorlog werd één van de nettenboeten achter het huis van zijn oom Simon een onderduikplaats voor Simon jr., die niet tewerkgesteld wilde worden in Duitsland. Simon zat gedurende anderhalf jaar dag en nacht in zijn schuilplaats onder de netten, af en toe op onopvallende wijze te eten gebracht door zijn familie. Na de onderwaterzetting van de Wieringermeer in 1945 kon Simon zijn schuil plaats verlaten. De boeren in de Wieringermeer hadden hulp nodig om nog iets van hun bezittingen uit hun ondergelopen woningen te redden. De aak van de gebroeders was daarvoor heel geschikt, samen gingen ze erop uit om huisraad op te halen. De vijand was het daar niet mee eens en begon hen te beschieten. Oom Simon werd getroffen in zijn schouder en moest enige tijd worden verpleegd. Simon jr. hield aan het avontuur een litteken van een schampschot langs zijn elleboog over. In 1947 trouwde Simon jr. metTrijnie Kuijt (van Stroe). Zij kregen drie kinderen, Klaas, Nel en Margriet.Trijnie had achter hun huis aan de Slingerweg een rookvat waar zij de paling rookte voor de verkoop. Na de oorlog werd de vangst zoveel minder dat het voor drie gezinnen niet meer voldoende opbracht. De aak werd in 1958 verkocht en Simon jr. ging varen bij Jan Kaptein en zijn zoon Koos, ook IJsselmeervissers. Na de dood van oom Simon en tante Gerritje gingen Simon en Trijnie in het van hen geërfde huis op Zandburen nu 30, wonen. Na twaalfeneenhalf jaar stopte Koos Kaptein ook met vissen en moest Simon omzien naar ander werk. Hij heeft tot aan zijn pensionering bij de Sluizen gewerkt. Simons hart bleef echter bij de vis serij. Uit liefhebberij bleef hij voor eigen gebruik fuiken zetten, o.a. bij de haven. Simon ten Bokkel overleed in 1990. Motorhuis Nubo - 1956 - 1979 Simon Numeijer werd op 6 juli 1923 geboren aan de Belt. Zijn vader was werkzaam op een bin nenvaartschip, maar kreeg aan boord een ongeluk, waarna hij werk aan de wal moest zoeken. Hij werd kapper in de Koningstraat en werkte daarnaast bij Staatsbosbeheer. Simon had interesse voor techniek en werd automonteur bij garage S. Asjes aan de Nieuwstraat. Hij trouwde met Eddie de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 18