- 79 - den voor de Olympische Spelen. Dit betekende dat zij in dat geval wekenlang van huis zou zijn voor een intensieve training en de zorg voor haar man en dochtertje gedurende die tijd aan anderen moest overlaten. Trien moest kiezen en besloot van deelname af te zien, dit tot groot ongenoegen van Jo. Inmiddels waren ze op zoek naar andere woonruimte. Door schaarste in de naoorlogse jaren was dat moeilijk. Op 6 september 1946 verhuisde het gezin naar een woning aan de Nieuwstraat, die toen door twee gezinnen werd bewoond en eigenlijk te klein was. Op Zandburen gingen de zaken goed. Cornelese was een goede vakman en kreeg al gauw zoveel klanten dat hij medewerkers in dienst moest nemen, Janus Cloots en Jan Barelds (die later is veron gelukt) De woning aan de Nieuwstraat werd verbouwd tot winkel woonhuis. Uiteindelijk werd de werkplaats te klein en zocht het echtpaar Cornelese mogelijkheden om uit te breiden. Op Wieringen kon dat niet. Toen kennissen hen attent maakten op een grotere fietsenzaak met winkel en woonhuis in Haarlem die kon worden overgenomen, was de beslissing snel genomen en werd de werkplaats te koop gezet. Die werd gekocht door Evert en Zwaantje van der Laan. De familie Cornelese ver huisde in september 1948 naar Haarlem. Zij hebben daar de fietsenzaak voortgezet en uitgebreid, daar werd ook hun zoon geboren. Mevr. Cornelese: "Als we op Wieringen hadden kunnen uitbrei den waren we nooit weggegaan. Toch denk ik dat het voor de kinderen beter is geweest. De beste scholen, sportaccommodaties en dergelijke waren vlakbij. We konden ze laten studeren zonder dat het voor ons onbetaalbaar werd, als zelfstandige moesten we alles zelf betalen, er was toen nog geen studiefinanciering." Toen Cornelese in 1978 met pensioen ging en de zaak werd opgeheven, keerde het paar terug naar Wieringen en gingen ze wonen in het van vader de Wit gekochte huis op Vatrop. Kort daarna werd Jo ziek en overleed in 1983 op 69-jarige leeftijd. Voor Trien werd het wonen op Vatrop te bezwaarlijk en zij verhuisde naar De Bonkte Lieuw en kort geleden naar Parkzicht te Hippolytushoef. Fietsenzaak E. van der Laan - 1948 - 1983 In een artikel in de Wieringer Courant van eind 1983 ter gelegenheid van de beëindiging van de fietsenzaak, vertelt de toen 65-jarige Zwaantje van der Laan-Ijzer hoe zij en haar man Evert vroeger gingen werken bij boeren in de Wieringermeerpolder. Ze waren afkomstig uit Bellingwolde en Bor ger en woonden toen aan de Waterweg te Westerland met hun drie kinderen. Van der Laan leerde zichzelf in de oorlogsjaren het herstellen van fietsen en kreeg daardoor van Jo Cornelese het aanbod om zijn winkel aan de Nieuwstraat en werkplaats op Zandburen over te nemen. Evert en Zwaantje namen het aanbod aan. In het begin maakten ze lange dagen, het gebeurde wel dat van der Laan van vijf uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts in de werkplaats aan het werk was. Zijn vrouw beheerde de winkel, waar veel werk aan was. Eerst had zij alleen fietsen in de winkel, later ook huishoudelijke artikelen en speelgoed. Na vierendertig jaar verhuisde het echtpaar van der Laan naar de Jasmijnstraat omdat het pand aan de Nieuwstraat, dat ze al die tijd huurden van Kossen uit Schagen, in zo slechte staat was dat het niet meer kon. Het pand is in 1983 gekocht door de gemeente en gesloopt met de bedoeling er te zijner tijd een doorgang te maken naar een nieuw aan te leggen par keerterrein. Dit plan is in 2004 gerealiseerd. Evert van der Laan bleef nog dagelijks in zijn werkplaats op Zandburen bezig tot hij op 2 augustus 1983 op 73-jarige leeftijd overleed. Zijn kinderen hebben de houten werkplaats De fietsenwerkplaats direct daarna gesloopt. De grond waarop de werkplaats stond was reeds verkocht aan de naast wo nende buren en, na de sloop van de werkplaats, verdeeld en bij hun erf gevoegd. Zwaantje van der Laan-Ijzer overleed op 18 oktober 2001 op 83-jarige leeftijd. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 17