IT - 77 - K. ZWOLSMAN Wzn. Visserijbedrijf WR 108 - P. Lont Pzn. - 1928- 1957 Pieter Lont, geboren op 8 mei 1887, was afkomstig vanWesterklief, waar zijn ouders Pieter en Antje Lont-Poel een boerderij hadden. Daarnaast werkten ze in het zeewier om de karige verdiensten aan te vullen. Het wier moest na het maaien worden schoongespoeld in ijzerhoudend slootwater om het te looien. Dit gebeurde in een brede sloot, die ook geschikt was om er fuiken te zetten en zo nog iets extra's op te leveren. Omdat de inkomsten van de boer derij slecht waren, besloten Piet en zijn broer Jan om van de visserij hun beroep te ma ken. In 1912 kocht Jan een aak waarmee ze gingen vis sen op de Zuiderzee en later op het IJsselmeer. Jan liet een huis bouwen op Zand buren, nu Gemeenelands- weg 17 en in 1928 liet Piet eenzelfde huis bouwen, ook op Zandburen, nu 33, met achter het huis nettenboeten. Piet trouwde op 8 september 1911 met Geertje Takes, zij kregen twee kinderen, Anna Geertruida en Pieter-Jan. Pieter-Jan trouwde op 21 juni 1946 met Marie Groet uit St. Maarten. Ook zij gin gen op Zandburen wonen, nu nummer 37. Daar wer den hun kinderen geboren, Pieter Cornelis en Anna Ma rie. In 1947 liet Lont senior een nieuwe kotter bouwen Aankoopnota van een nieuwe aak met inruil van de oude, 27 maart 1913 waarmee zoon Piet 's zomers op het IJsselmeer, in de herfst op het Wad en 's winters op de Noord zee viste. De kotter viste met sleepnetten, de vangst bestond 's zomers uit paling en 's winters uit garnalen. Op de Noordzee deed Piet ook aan 'atoomkulen'. Daarbij werd een sleepnet tussen twee kotters gespannen, dat samen werd gesleept. Er waren echter plaatsen op de Noordzee die gevaarlijk waren omdat er mijnenvelden uit de oorlog waren achtergebleven. Dit waren juist wel de plaatsen waar de meeste vis zat, omdat die plaatsen door de meeste vissers gemeden werden. Piet was niet bang uitgevallen en zijn neef Simon Lont ook niet. Samen durfden ze het wel aan op die plaatsen te gaan atoomkulen. De neven vingen veel vis, tot zij op een kwade dag een mijn opvisten, waarop het net, inclusief de vangst, de lucht in ging. Als op de Noordzee werd gevist lag de kotter in de Duitse haven Borkum en ging de bemanning met de auto naar huis en weer terug. In de winter van 1956/1957 lag ook de kotter van Gerrit Lont, oom van Piet, in deze haven. Voor het gemak reisden de twee bemanningen samen naar huis. De reis verliep voorspoedig tot ze bij Dokkum waren aangekomen. Daar veranderde de reis in een tragedie. Er gebeurde een ongeluk waarbij Piet Lont jr. en Piet Steigstra om het leven kwamen en Simon Lont ernstig werd gewond. Na de dood van haar man heeft Marie Lont-Groet de kotter verkocht aan de gebroeders Bodde. In 1961 hertrouwde zij met Jan Doves, die bij haar op Zandburen ging wonen. Doves was begonnen een zaak in kampeerartikelen op te bouwen. Vanuit de woonkamer verhuurde en verkocht hij tenten en kampeerartikelen. In 1964 kocht hij het pand aan het Kerkplein dat het kantoor van boekhou- E0 ES ES ES K Zwolsman Wzn., SCHEEPSBOUWER. 0 0 M A K K U M. 0 0 sy/t f-QTA /ÏU+, van y et /j Y' *- /SS/ Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 15