- 76 - het gezin met veel plezier gewoond. Dochter Dicky is van 1954 tot 1957 onderwijzeres geweest op de Openbare Lagere School aan de Elft. Na haar huwelijk met de heer Mus is zij naar Oegstgeest verhuisd. Koorn deed jarenlang zaken met de firma's Baxter en Wright te Londen. De meeste con tacten verliepen via telegrammen en bestelster Trijn Bruul kwam dagelijks op de fiets telegrammen bezorgen. Er waren ook jaren dat er geen export was, omdat de kokkels in dat jaar niet groot genoeg waren om verhandeld te kunnen worden. Ook in de oorlog was er geen export, maar gingen de mos selen met binnenvaartschepen naar de grote steden. Door de jaren heen groeide de export, de hoeveelheden werden veel groter. Ook de verwerking ver anderde. Van inzouten stapte men over op diepvriezen, waardoor de producten veel langer houdbaar werden. Die twee factoren maakten veel mogelijk. Tot in de jaren '60 was Koorns exporthandel een eenmansbedrijf. Door de toename van het toerisme en de daardoor groeiende vraag ging hij in die jaren samenwerken met Jan Blom uit Oudeschild en Cornelis Blom uit Den Burg die voorheen ook voor zichzelf werkten. Samen richtten zij een N.V. op, de Verenigde Schelpvis Exporteurs. Op 20 januari 1965 kocht de N.V. een oud vrachtschip, gebouwd in 1929, deWR 79 "De Zwerver". Het schip werd door G. Kooij Lzn, die voor zichzelf met oude sche pen ervaring had, omgebouwd. Dit schip werd het eerste mechanische kokkelvisserschip. Kooij werd schipper en na enkele jaren ervaring met "De Zwerver" ontwierp hij een nieuw, verbeterd schip. De Verenigde Schelpvis Exporteurs N.V. liet door scheepswerf Barkmeijer Stroobos N.V. te Stroobos het nieuwe schip bouwen. Op 5 januari 1967 werd de "Zwerver" verkocht aan S.A. Lenger, waarna het als de HA 2 "De Zwer ver" aan de Har- linger vissersvloot werd toegevoegd. Het nieuwe schip, de WR 79 "Wie- tex" (Wieringen/ Texel) werd in geschreven op 31 maart 1967. Het was een fabrieks- schip waarop de vis direct na de vangst werd verwerkt. Het was extra breed om het stabiel te houden. Bij hoog water werd er ge vist, bij laag water werd het schip aan de grond gezet en werden de kokkels gekookt. De vangst werd hierna naar Monnickendam gebracht en daar ingevroren. Schipper G. Kooij heeft er jaren op gevaren met zijn bemanning. Later ging de export niet alleen meer naar Engeland en België, maar ook naar Spanje waar het toe risme tot bloei was gekomen. Daar belandden de Wieringer kokkels in de paëlla en lieten de Neder landse toeristen zich de thuis verguisde kokkels goed smaken. Anna Maria Berkemeier overleed in 1960. Jaap Koorn bleef tot aan zijn dood in 1971 bij de visserij betrokken. De "Wietex" is in 1984 verbouwd en gemoderniseerd. Het schip werd op 3 januari 1985 verkocht aan Jac.v.d. Plasse jr. uitYerseke. Het werd deYE 107 "Cardium". Het vaartuig werd op 1 juni 1995 uitgeschreven. De WR 79 "Wietex Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 3 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 14