- 36 - Hernieuwde Ziekte bracht diverse Assistenten. Allereerst Paters Franciscaners, Pater Vissers en Pater Gemke, beiden van Nieuwe Niedorp. Daarop kwam een geëvacueerde Kapelaan uit Den Helder voor 6 weken, Kapelaan J. Hetem. Toen deze terug moest kwam een Assistent, officieel benoemd door den Bisschop n. I. de Weleerw. Heer H.L. Nederstigt, Neomist van dat jaar. Ook verschillende geëvacueerde leeken uit het zwaarbeproefde Den Helder vertoefden geruimen tijd in onze parochie. Daarna wijdt de pastoor zich weer aan de verslaglegging van zijn normale taken: hernieuwing Doopbelofte, biechthoren, patroonsfeesten, vastenmeditaties en wat dies meer zij aan de katholieke erediensten. Op zaterdag 1 september 1940 worden, om de Godsdienstoefeningen gewoon te kun nen laten doorgaan, èn parochiekerk èn bijkerk (Den Oever) zeer doelmatig verduisterd. "Toch was het", aldus de pastoor, niet mogelijk het Octoberlof op den laten avond vol te houden en werd dit op 24 october gezet op 5 uur. En er zijn verdere aanpassingen door de oorlog nodig: 17 november werd weer vanwege de tijdsomstan digheden iets nieuws ingevoerd n.l. een schoolkindcrenlof om de 14 dagen 's Zondags om 1.30 uur en een "gecombineerdeH. Familie d.w.z. voor Mannen en Vrouwen samen op denzelfden Zondag, ook toegankelijk voor alle niet-leden. Door de week kon immers de H. Familie niet doorgaan en 's Zon dags 's middags op het Lof-uur wel, maar voor de kinderen werd dan een apart Lof gedaan met preek voor hen alleen. Kerstmis wordt in dit eerste oor logsjaar gevierd met een Nacht mis in Den Oever en in Hippo- lytushoef. Voor Den Oever was dit de eerste keer "en het viel zeer in de smaak van de parochia- Eerste Communieplechtigheid, in het midden pastoor Kouwenhoven. Op het nen altaar de monstrans. Eind 1940 bericht de pastoor het heuglijke feit dat het aantal uitgereikte H. Communies dat jaar de 21.000 bereikt. De parochie is dit jaar in zielenaantal gegroeid. "Of het gehalte is verbeterd, weet alleen Hij, die dit jaar van kommer en zorgen ons gaf." 1941 Weer een nieuw jaar begonnen, een jaar, dat nog vele geheimen in zich verbergt, maar dat met moed en ver trouwen werd aangevangen. Allerlei problemen komen al terstond naar voren en wel een der eerste was het Veertisurengebed Hoe moest het met de oefeningen 's avonds en dat met die duisternis? Daarom maar aangevraagd om het feest een week eerder te mogen houden met het oog op de volle maan. En 't was maar goed ook, want op den eigenlijken Zondag was er sneeuw in hevige mate. 2) Aanbidding van het uitgestalde Allerheiligste gedurende 40 uren. Het Allerheiligste is de op de foto zichtbare mon strans met de hostie, tijdens de missieweek. In de 40 uren waren er steeds verschillende plechtigheden bijeenkomsten. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 6