1940 Oorlog Plots werd ook het stille Wieringen op den prillen ochtend van 9 mei opgeschrikt door het alarmerende bericht "We zijn in oorlog met Duitschland". Toen kwamen de A nestige Pinksterdagen, omdat het oorlogs monster steeds meer dreigend nabijkwam. Den Oever werd geëvacueerd, deels naar Hippo, maar het grootsdte deel der bevolking moest overhaast naar Medemblik. Tweede Pinksterdag 1940 schreven we geen H. Mis in de Bijkerk de sieraden overhaast overgebracht naar Hippo. De kostbare kerksieraden der parochiekerk werden bij den kerkmeester Jac. Engel, Jzn, in een groote kist zorgvuldig ingepakt, op zijn erf begraven om ze tegen plunderingen en roof eventueel te beschermen. Gelukkig kwam spoedig een einde aan de dreigende verschrikkingen. Reeds Dinsdag 14 Mei capituleerde Nederland, terwijl reeds vele mannen en jongens voor het Vaderland het leven hadden gelaten. Het Parochiehuis, dat met bekwamen spoed tot lazaret was ingericht, behoefde gelukkig geen dienst te doen. De schuilkelders behoefden geen dienst meer te doen. Gelukkig is deze oorlog tot nog toe zonder verwoesting, vernieling en dood aan onze parochie voorbijge gaan. Geen enkele parochiaan immers viel er onder de dooden te betreuren. In die dagen vertoefde de Pastoor nog in het zwaarbeproefde en geteisterde Rotterdam en kon daar Goddank in de verschrikkelijke dagen van het bombardement en evacuatie zeer veel verdienstelijk priester- werk verrichten. Toch verlangde hij zeer naar huis. Door bemiddeling van den Burgemeester arriveerde hij zaterdag 18 mei om half 11 's avonds tot groote vreugde der parochianen weer in Hippo. Spoedig werden de sieraden weer opgegraven. Weer deed het Parochiehuis toen goed dienst. De in Hippo verzamelde Militairen der Nederlandsche Weermacht, die nu niets meer te doen hadden, konden dagelijks hun ledigen tijd dooden in het Parochiehuis. Ook diende dit tot tweemaal toe tot Consultatiebureau van het Witte Kruis voor het Zuigelingenonderzoek, daar de Openbare Lagere School door militairen bezet was. Schoolvervoer Door beperking van de benzine-uitgifte was het niet mogelijk de schoolkinderen van Den Oever onze school te laten bezoeken. Dan maar met "paard en wagen". Dhr. Jac. Engel Jczn. was bereid dit tegen vergoeding der onkosten te doen. Een week duurde dit. Daar na kon het vervoer weer per bus geschieden van de garage van C. S. de Haan. H. Hartfeest der Schoolkinderen op 31 mei Luisterrijk werd dit feest weer kerkelijk door de schoolkinderen gevierd. H. Mis, Algemeene H. Communie en processie met het H. Sacrament in de kerk, waarvoor bloemenhulde aan het H. Hart. In het Parochiehuis had dinsdag het Gezamenlijk gratis Ontbijt der kinderen H^ers, Meester Geers, Hein Boersen, Cobus Engel, onbe- plaats. Alles had een uitstekend verloop. kend, Pastoor Mudde, onbekend, Cees Boerseti, Maarten Kap- tein, Dorus Rasch. Zondag 2 juni werd er in de parochiekerk en in de bijkerk een H. Mis opgedragen voor de Slachtoffers van den oorlog. De predikaties dien dag maakten een zeer grooten indruk op de parochianen, 's Middags werd in de parochie kerk de Kruisweg gedaan "voor hen die vielen". Eerste H. Communie - zondag 16 juni - Na een paar malen te zijn uitgesteld, had eindelijk op den Sden zondag na Pinksteren, 16 Juni, de Eerste H. Communie der kleintjes plaats. Een zeer mooi feest. Negen kinderen onzer parochie smaakten dit groote geluk, 5 jongens en 4 meisjes. In de kerk was het feest als anders, niettegenstaande den druk der tijden. de toenmalige RK hulpkerk in Den Oever 22 februari 1932 - Eerste steenlegging Henricusschool. VI. n. r. - 35 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr, 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 5