rchief Nieuws e Sammelkes - 61 - Naast de veteranen gangzers van Stroe, Noord-Stroe en Noordburen, die we reeds vorige maal hebben gemeld, willen we ook nog noemen Simon en Comelis Wagemaker; en Simon ten Bokkel, en in latere jaren Jaap Ruijter en Jan Kort, die in dit bedrijf hun sporen wel hebben verdiend. door Gea Klein De archieven van de gemeente Den Helder zullen in 2006 worden overgebracht naar de depots van het Regionaal Archief in Alkmaar. Het totale archiefbestand beslaat zo'n 800 meter. In de eerste fase zal zo'n 200 meter historisch archief over de periode 1588 tot 1919 worden overgebracht. De archieven vanaf 1919 worden momenteel bewerkt en zullen pas in een later stadium worden over gebracht naar Alkmaar. Eind vorige eeuw hebben veel gemeenten in de Kop van Noord-Holland, waaronder Wieringen, zich aangesloten bij het Regionaal Archief in Alkmaar. Het regionaal Archief wordt bestuurd door de gemeenschappelijke regeling Regionaal Historisch Centrum Alkmaar, een samenwerking van vijftien gemeenten in Noord - Kennemerland en de Kop van Noord-Holland. Voor onderzoekers is de aansluiting van Den Helder aantrekkelijk omdat nu de archieven van de gehele Noordkop te doorzoeken zijn op de studiezaal in Alkmaar. Daarnaast zullen de notariële archieven, oud - rechterlijke archieven en de doop-, trouw-, en begraafboeken uit het Rijksarchief in Noord-Holland in Haarlem worden overgebracht naar Alkmaar en daar raadpleegbaar zijn. Het Alkmaarse archief heeft een wetenschappelijke bibliotheek en een uitgebreide beeldcollectie over Noord - Kennemerland en de Kop van Noord-Holland. Het gebouw van het Regionaal Archief staat naast het station Alkmaar - Noord. door Willem Vermeulen Na jaren stil zijn geweest zijn de sammelkes toch weer terug. De kuil op Zandburen waar ze zouden leven is met de ruilverkaveling geëgaliseerd. Men meende dat dat tijdperk was afgesloten, maar niets is minder waar. Tijdens onderzoek naar boerderijen die verdwenen zijn kwam ik op Zandburen, waar de oude boer derij van S. Snooij sr. stond, kom je geen gegevens meer tegen. Maar waar de Oude Hoeve heeft gestaan ligt nu een grote hoop zand waar de lammeren lekker over heen hollen. Dus deze heu vel zand is vermoedelijk de nieu we stek waar de verdwenen aard mannetjes weer teruggekomen zijn. Ze zijn nog niet waargeno men, maar als je tegen kleine kin deren zegt dat ze daar zijn dan kunnen wij ze niet waarnemen, maar de kleuters zien ze wel en als zij ze zien is het zo. De aardhoop ligt achter de boerderij van Klaver. Bij de zwarte schapen en zwarte koeien. Dus het wordt nu dus 's avonds en 's nachts opletten. De vermoedelijke verblijfplaats van de sammelkes Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 31