- 51 - Eerste begrafenis op begraafplaats Zandburen VerslagWieringer Courant dinsdag 19-9-1939 Johan Bays ten grave gedragen. Onder zeer grote belangstelling is maandagmiddag j.l. het stoffelijk overschot van den oud- postschipper den heer Joh. Bays vanuit de Ned. Herv. Kerk op het nieuwe kerkhof te Hippoly- tushoef ter aarde besteld, en een gemoedelijke figuur is hiermede van ons heengegaan. In den kerk werd de lijkrede uitgesproken door ds. Van Beek die er op wees, hoe de overledene als schipper, te midden van storm en ruwe zee steeds zijn kalmte bewaarde en vertrouwen had, en zo was het ook nu in de laatste dagen, waar hij wist dat hij heen zou gaan, dat hij kalm berustte en bereid was afscheid te nemen. Juist zulk een berusting is een troost voor de nabe staanden en brengt de rouw ons nader tot God. De predikant besloot met het "OnzeVader". De heer O.J. Bosker sprak namens het Gemeentebestuur en herinnerde eraan hoe in de laatste vergadering van het Gemeentebestuur de postschipper Joh. Bays is herdacht en bij afwezigheid van den burgemeester is spreker verzocht namens het Gemeentebestuur de familie te condole ren. Doch spreker wil hier als vriend van de overledene nog iets aan toevoegen. In al zijn eenvoud, en een man van weinig woorden, was het een oprecht mens, die vele vrien den had en zich bij de oudere bevolking, toen hij nog met de postboot voer, zeer verdienstelijk had gemaakt. Hoevele malen is het niet gebeurd in de lange winters als de zee in de ijsgreep werd omklemd, dat Bays met zijn mannen, die blindelings in zijn leiding vertrouwden, onder ijzige mistbanken in de ijsvlet de zee overstak, om het eiland van het nodige te voorzien. In alle bescheidenheid deed hij zijn plicht en wij zijn de nabestaanden dankbaar, dat zijn stoffelijk overschot hier een wijle in het bedehuis werd opgebaard, opdat wij allen hem de laatste eer zouden kunnen bewijzen. Spreker uit ten slotte de bede, dat God de nabestaanden mag sterken en dat de overledene ruste in vrede. Dan werd de baar bedekt met vele bloemstukken en onder koraalmuziek van het orgel de Kerk uitgedragen en volgde een lange stoet de rouwwagen naar de nieuwe begraafplaats. Voor het eerst was er geen klokgelui en was het zeker voor de oude Wieringers ietwat onwennig niet de lang gerekte en ver uitdragende galmen te horen die zeer zeker wijding gaven aan de teraarde bestelling. Van dit zeer oude gebruik is dus afstand gedaan. Waar wijlen de heer Bays de eerste was die op de nieuwe begraafplaats werd ter aarde besteld, werd namens het Gemeentebestuur nogmaals door den heer Bosker enkele woorden gesproken. Spreker erkende, dat het uiterlijk van de begraafplaats nog niet voldoet aan redelijke eischen. Het is hier nog onherbergzaam en geruimen tijd zal er overheen moeten gaan eer opgaand lover en geboomte een waardig aan schijn aan deze dodenakker geeft. Daarom te meer zijn we de familie Bays, inzonderheid mevr. Bays erkentelijk, dat zij besloten heeft haar man hier te doen begraven. Spreker vraagt vergun ning bij het graf van gemeentewege een klein gedenkteken te doen plaatsen, terwijl ook voor een bijzondere beplanting zal worden zorg gedragen. Een zoon van de overledene, de heer J. Bays, dankte tenslotte allen voor de laatste eer zijn vader bewezen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 17e jaargang nr. 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 21