Jo Mortier volgde de pastoor ook naar de parochie O.L. Vrouw 4 5 6 Onbevlekt Ontvangen in Zoeterwoude, waar de pastoor in 1965 met emeritaat ging. Door de hoge plichtsmoraal die hij zichzelf had opgelegd had hij veel van zichzelf gevergd. Het einde kwam moeizaam. Jo Mortier herinnert zich Wieringen vooral door de vrije natuur. Dat was ook de reden dat ze als stadskind met de pastoor meeging toen hij haar vroeg zijn huishouding op Wieringen te gaan doen. De oorlog kwamen ze zonder honger door, alhoewel er gebrek aan van alles was. Haar zuster Riet was één van de vele Amsterdammers die wat later naar Wieringen trokken op zoek naar voedsel. Ze bleef en zou later trouwen met Arie Mourits. Ze ziet nog de moeders die met pannen de restjes warm eten naar de kerk brachten. In de keuken maakte ze er stamppot voor de hongerigen van. De organisatie ervan en de huisvesting in het Bleekershuuske had de pastoor er door zijn leiderschap zó doorgedouwd, weet ze nog. Bij het ouder worden vervagen haar herinneringen maar het schrikbewind van het Scheermes komt meteen weer boven in het gesprek. En de gezelligheid van de toneelavonden samen met de prote stanten. "We waren allemaal één in de oorlog. Ik was zelfs bevriend met de dominee", zei ze, "maar jam mer genoeg was er na de oorlog weer meteen scheiding tussen de kerken". Ook herinnert ze zich de gezel ligheid bij de familie Dorus Rasch, pal tegenover de kerk, waar ze bevriend raakte met dochter Jo. Ze heeft de strenge pastoor met oude tradities langzaam met de tijd mee zien veranderen. Hij was als echte francofiel lid van de 'Parijsgroep' die o.a. liturgievernieuwing nastreefde: ook Kouwen- hoven preekte later met het gezicht naar het publiek, in het Nederlands in plaats van in het Latijn. En er werd meer gezongen. -43- 1. Diny Nelise 2. Juffrouw Hupkens 3. Corrie Plieger 4. G. de Ridder-Engel 5. Jo Rasch 6. Juffrouw Mulder 7. Mw. Luiken-Post 8. Mw. E?igel-Stopp 9. Mw. Engel-Gerritsma 10. Riet Mortier 11. Meester Sneijders 12. K. de Ridder 13. Dhr. Kleijs 14. J. Hofstetter 15. Dhr. Nupperus 16. W. Beemsterboer 17. Koos Engel (7 Engeltjes) 18. Opa Stoop (vader van Mw. Engel-Styoop) 19. C. Luiken 20. W. de Waal Wieringer delegatie bij het 25-jarig jubileum van pastoor Kouwenhoven in Am sterdam. De delegatie kwam niet zo maar tot stand, het kostte heel wat moeite om de bus vol te krijgen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 13