-41 - Na een maand is het geval opgeheven, omdat Wieringen spergebied werd. Ineens moet Wieringen verdedigd worden. Ze hollen weg van de Rijn. Maar Wieringen, ja wir zingen bis zum Ende! Van 1 Dec. Tot 5 April is het Parochiehuis bezet geweest. Ze lieten het achter onbeschrijfelijk vuil! En de vergoeding was 5 ct per man per dag. De aftakeling van het eens zo grote leger begint zich wel af te teke nen. Hopen we dat het maar gauw definitief gedaan zal zijn. Op dit ogenblik (9 April) is Texel bezet door de Mongolen en Russen, die in opstand kwamen, wat zal er nu met ons gebeuren. Nu moet ik chronyken de grootste ramp voor ons in deze oorlog: de onderwaterzetting van de Wieringer- meer. Een onmetelijke schande, die te wijten schijnt te zijn aan een of ander tamelijk plaatselijk comman- dantje. Hoe dan ook verschrikkelijk. Een 17-tal families vluchtte naar Wieringen daar die families daar, niet bang voor kinderen zijn, was de kerk over en overvol. We hebben nu voor zolang het duurt 800 parochianen! De strijd gaat voort. Friesland bevrijd. Zou de strijd over de dijk komen? Zou Wieringen beschoten worden? Angst! Maar neen, alles blijft rustig. Ze gaan de steden approvianderen. Ze zullen dus wel niet hard meer vechten. En eindelijk dan het bericht: De vesting Holland geeft zich over! 's Nachts om 2 uur wordt de Pas toor uit z'n bed gehaald: of hier de opperwachtmeester ondergedoken zat. Werkelijk had de goede man enige tijd geslapen aan de pastorie uit angst voor wraak van de S. S. Nu was hij er echter niet meer. De bode die een ondergrondse bleek te zijn bracht het blijde nieuws van de bevrijding. En 5 mei 's morgens na enige aar zeling de vlag uit. Het "scheermes" (de meest gehate commandant een mensenjager en moordenaar) liep nog als de duivel van St Pieter zoekende wie hij zou verslinden, maar het hielp niet! Zijn rijk was uit! Zondag 6 Mei 's avonds feestlof voor een overvolle kerkHet eerste Wilhelmus na 5 jaar! Hemelvaartdag 10 Mei werd er een gezamenlijke godsdienstige avond gehouden in de bioscoop. Alle domi nees speechten alsook de Pastoor. Wat zijn dominees anders dikwijls criant vervelend en wat een gemis aan frisheid, de Genestet kan nog klagen over de preektoon en aansturen op natuur en waarheid. De Pastoor had nog wat mensen (ook protestanten) wat declamaties ingestudeerd en declameerde zelf ook, zodat de avond wel haar katholieke stempel had. Vrijdag daarop werd de avond in Den Oever herhaald. Onze jongens en mannen komen uit Duitsland terug. We kunnen God en zijn Moeder niet dankbaar genoeg wezen, dat er niet een afgevallen of verflauwd is, ze zijn allen prachtig katholiek gebleven. Alle eer ook aan den Pastoor van Hagen Haspe. Die altijd voor onze mannen klaarstond. Helaas trof de laatste granaat op Hagen afgevuurd nog een parochiaan Marinus Slabbekoorn, die op slag dood was. De jongens katholiek en protestant hebben zijn uitvaart betaald en hebben hem samen begraven. Ook een tweede slachtoffer was er nog, Herman Schil ling, die ziek uit Duitsland kwam en in Hengelo wel twee jaar in het ziekenhuis lag en er echt geduldig stierf, 5 juli 1945. Trots vermelden we nog dat de overgave van Wieringen plaats had op de pastorie. Een Engelse officier vroeg me of ik "close to here"(we stonden voor de grote kerk) "rooms" wist "for about five men". En of ik die had! Het was een genot, die trotse edelger- De overgave van Wieringen had plaats in de pastorie -manen nu binnen te zien gaan met wat nonchalante Engelsen erbij. De overgave regeling duurde enige uren. Toen kwamen ze onder enorme belangstelling naar buiten. We kregen een bezetting van voornamelijk Canadezen, die natuurlijk een verbazende aantrekkingskracht hadden op de Maeghdekens en ook op de getrouwde vrouwen, zodat de dominee en de pastoor een manifest uitvaardigden tegen excessen. Waar echter de Doopsgezinde dominee met vrouw op bijna alle bals tegen woordig was, was het effect minimaal. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 2 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 11