_|erdwenen winkeltjes door Corrie Zuidema-Mulder razen, razen, razen, En blazen, blazen, blazen.Die prenten was iets, waar we verzot op waren en we kregen ze van natuurkunde, van geschiedenis, enz. En die gedichten onder die plaatjes, die waren zoo prachtig, zoo van b.v. van de Vesuvius: Hoor! hoe het brult en raast in aardrijks ingewand; Daar stijgt de rook omhoog; zie! hoe de krater brandt. Een heete luchtstroom vloeit neder in de dalen; Een wolk van stof herschept weldra den dag in nacht. En zoo kon de heer Bakker wel door citeeren, 't eene vers na het andere. In de beginjaren '30 van de vorige eeuw woonden Pieter Lont (1902) en zijn vrouw Dieuwertje Hegeman (1902) met hun dochters Marie en Jannie aan de Molgerdijk in Den Oever. Het echt paar Lont had het plan om een kruidenierswinkel te beginnen. Aan de Zwinstraat was veel grond te koop dus werd er in 1934 besloten om daar 320 m2 grond te kopen a 3,per m2 en er een woon-winkelpand op te gaan bouwen. Piet Lont was timmerman bij het Timmermansbedrijf en wagenmakerij van zijn zwa gers Jan en Jacob Hegeman aan de Noorderweg te Den Oever. Het was in de crisisja ren en er was weinig werk voor de aannemers, daarom werd besloten er een werkge- legenheidsobject van te ma ken. Het woon-winkelpand was destijds het enige huis aan het westelijke gedeelte van de Zwinstraat. Het echtpaar Lont kon in januari 1935 hun kruide nierswinkel openen, naast le vensmiddelen (alles was toen nog los te koop) werden ook klompen, borstels, petroleum en kippen voer verkocht. En natuurlijk de kleverige vliegenvangers. Dieuw deed, bijgestaan door twee nicht jes, het winkelwerk. Piet was drie dagen timmerman en drie dagen winkelier. Al spoedig zou hij geheel in de winkel nodig zijn. Door de Zuiderzeewerken kwam al vrij snel de loop in de zaak. Al was er in de oorlog weinig te verkopen en waren de winkelplanken bijna leeg, de winkel is nooit gesloten geweest. Na de oorlog sluit Lont zich aan bij de Vivo winkelketen en de klanten maken kennis met een puntensysteem. Onder het motto "Vivo deelt de lakens uit" konden de klanten tex tiel, o.a. lakens, tafellakens, baddoeken en serviesgoed bij elkaar sparen. De dochters Marie en Jannie hebben tot hun huwelijk in de winkel meegeholpen. Wanneer zich bij Dieuw ernstige lichamelijke klachten voordoen, waardoor ze rustiger moet gaan leven, besluiten Piet en Dieuw Lont onverwachts om in juni 1960 met hun zaak te stoppen. In de uit Groningen afkomstige Ab Veenstra vinden ze een opvolger, samen met zijn vrouw Nettie bouwt hij de zaak na ±10 jaar uit tot supermarkt. Door deze onverwachte gebeurtenis gaat het echtpaar Lont eerst acht maanden bij hun dochter Jannie in Hippolytushoef wonen. Als hun verhuurde huis aan de Molgerdijk weer vrij komt gaan ze terug naar Den Oever. Later verhuizen ze naar de Breehornstraat. Dieuwertje overlijdt als ze 75 jaar is en Piet bereikt de hoge leeftijd van 89 jaar. De zaak aan de Zwinstraat is sinds 1992 gesloten, mede door de komst van een grote supermarkt in Den Oever. Het pand is in 2002 gesloopt om plaats te maken voor een nieuw woonhuis. Foto en gegevens van J. Klos-Lont Kruidenierswinkel P. Lont in de Zwinstraat te Den Oever - 25 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 1 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 27