- 19 - Iedere week kwam uit Heerhugowaard Cornelis Wagenaar op de beurs in Middenmeer. Wagenaar was onder de schuilnaam Wessels, districtsleider van het verzet in de Kop van Noord-Holland en bracht altijd bonkaarten voor de onderduikers mee. Door invoering van nieuwe stamkaarten, die al in de kluis van het distributiekantoor klaarlagen, zou dit bedrog ontdekt kunnen worden. Dus de stamkaarten moesten verdwijnen! Boer Jacobi, ook lid van de verzetsgroep, heeft twee avonden lang op Annies ouders uit Hippolytushoef ingepraat, eer zij toestemming aan hun dochter gaven om aan het riskante karwei mee te werken. Annie overwon haar angst en beloofde de adminis tratie aan het verzet over te dragen. De hele operatie kwam in een stroomversnelling toen de autoriteiten de stamkaarten eerder wilden invoeren dan gepland. Hadden ze lucht van de ope ratie gekregen? Er moest worden geïmproviseerd. Op een woensdagmiddag, in de schafttijd tussen 12.00 en 13.00 uur zonderde veldwachter Noot, sympathiserend met de actie zich wegens gesimu leerde darmklachten langdurig in het toilet af. Annie moest de administratie in zakken door een raampje naar buiten duwen. Er was zoveel papier dat het niet in haar fietstassen paste. Ze moest drie keer heen en weer om alles mee te krijgen. Ze loos de haar lading bij boer Jacobi, die met paard en wagen rondjes om het gebouw reed, langdurig par keren had argwaan gewekt. Het kaartsysteem werd provisorisch verstopt onder het stro en dekzeil op de wagen. Deze woning is in gebruik geweest als distri butiekantoor. Het is de ambtswoning van de burgemeester aan de Terpstraat na de onder waterzetting van de Wieringermeer. Het distributiekantoor was gevestigd in de burgemeesters woning aan de Terpstraat deze stond leeg omdat burgemeester Loggers als gijzelaar door de Duitsers naar kamp Sint Michielsgestel was afgevoerd. Toen deze gevaarlijke klus klaar was moest Annie op haar fiets naar een schuilplaats op de boerderij van Jacobi. Die was op de Wïerweg E 14, nu Wierweg 41, bewoond door de familie A.J. Bischoff Tulleken. De lange rechte weg leek wel drie keer zo lang als gewoonlijk toen ze op weg was naar haar onderduikadres. Tot overmaat van ramp kreeg ze ook nog een lekke band, maar ze kwam vei lig aan. Er was een geheime bergplaats onder het dakbe schot gemaakt, heel simpel, met een tafel en een stoel. De administratie werd in een kuil in de schuur begraven en kwam na de oor log weer bovengronds. Geertsma was nog in de boerderij vlak voordat Annie doorging naar haar volgende schuilplaats. "Geertsma, was u er ook bij?" vroeg Annie verwonderd. "Je ziet het", was het antwoord. In tegenstelling tot het eerste verslag zat Annie dus niet onder de vloer verstopt. Wel Mevrouw De Visser-Geusebroek en de heer Geertsma aan de Terpstraat bij de plek waar de distributie kantoor hield in de voormalige burgemeesterswoning. Die woning doorstond de inun datie niet. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17c jaargang nr. 1 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 21