- 18 - door Stef Zwarts De vluchtroute van Annie Geusebroek In "Bevrijdingsbruiloft in villa Obreen" werd het verhaal verteld van Annie Geusebroek na haar distributie diefstal op verzoek van het verzet. Haar zuster Miep de Visser-Geuse broek heeft nooit geweten hoe Annies vluchtroute in de Meer was, en in welke boerderij ze moest onderduiken. Het artikel werd in het blad van onze collega-vereniging in de Wieringermeer opgenomen. Lezers werd gevraagd te reageren als ze bijzonderheden kenden. De boerderij aan de Wierweg waar Annie Geusebroek was 93-jarige M. Geertsma uit Wierin- ondergedoken. gerwerf was nauw bij de geschiedenis betrokken. Hieronder volgt zijn verhaal. Van de vele reacties op het themanummer van september 2004: "H.P.D.J. van der Speek Obreen, Notaris tussen kunst en colla boratie" willen wij u een tweetal niet onthouden. Portret van een onbekende geïdentificeerd: De onbekende op de tekening in het vorige nummer blijkt de over-overgrootvader van tandarts Cees Bakker te zijn. Het is Cornelis Bakker, geboren 27 juni 1821 te Stroe, overleden 24 januari 1910 op Oosterklief. Cornelis Bakker was boer op Oos- terklief. Hij was getrouwd met Antje Schoenmaker, weduwe van Gerrit Strand. Cornelis en Antje liggen begraven bij de Hippo- lytuskerk; het is het eerste graf links vanaf de hoofdingang. Andermaal een portret van een onbekende, geschilderd door notaris Obreen. Wie kent deze man? Reacties naar de redactie van "Op de Hoogte". Weer een portret van een onbe kende De heer Geertsma was één van de leden van een gereformeerde verzetsgroep in de Wieringermeer. Die was ontstaan uit activiteiten van Cathrinus Douma, schuilnaam Idsardi, leider van de L.O. (Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers) Wieringermeer. In maart 1943 werd Geertsma door Douma benaderd: Wat wist hij over dat meisje Geusebroek dat de kluis van het distributiekantoor beheerde? Kende Geertsma haar ouders, kwam ze uit een goed nest? Was ze betrouwbaar? Geertsma kende Annies ouders heel goed en kon een goede beoordeling geven. Geusebroek en hij waren beiden loodgieters en kwamen elkaar wel tegen. Door nieuw in te voeren distributiestamkaarten bestond het gevaar dat er een grootscheepse fraude met bonkaarten aan het licht zou komen. De Wieringermeer was vergeven van onderduikers die allemaal te eten moesten hebben, al bestonden ze officieel niet en ze hadden dus ook geen voedsel bonnen. ogmaals Notaris Obreen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17c jaargang nr. 1 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 20