Iet moeizame begin van de Reformatie op Wieringen VITTIUS - 12 - Via internet ontdekte ik het boek: Ovittius meta- morphosen. De onnavolgbare gedaantewisselingen van een (zielen) dokter in de Reformatietijd. Ik raakte zo in de ban van deze Ovittiuste meer omdat hij op 25 oktober 1598 benoemd werd op Wieringen. Het gevolg was dat ik in contact kwam met de heer Abels. Gezien mijn grote interesse kreeg ik een uit nodiging voor de Ovittiusdag op 2 oktober 2004 te Apeldoorn, die ik samen met mijn broer heb be zocht. De lezing van de heer Abels was getiteld: "Eerherstel voor Pibe". We hebben hem gevraagd een artikel te schrijven over deze Ovittius gedurende zijn periode op Wie- ringen voor "Op de Hoogte" Voor zijn bereidheid onze hartelijke dank. J.K. Rienstra-Mulder N.K. Mulder (foto's) door P.H.A.M. Abels Wieringers hebben één ding gemeen met andere eilandbewoners in de wereld; zij laten zich niet snel iets opleggen dat bedacht of bepaald is op het vasteland. Een goed voorbeeld daarvan is de doorvoering van de reformatie op Wieringen. Met het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog en het verdrijven van de Spanjaarden uit deze contreien kwam de weg vrij voor een ingrijpende kerkher vorming. De openbare uitoefening van de rooms-katholieke religie werd in heel Holland verboden. In plaats daarvan werd de gereformeerde kerk de enige door de overheid bevoorrechte geloofsge meenschap. Deze calvinisten kregen de beschikking over alle vrijgekomen katholieke kerkgebouwen en hun voorgangers werden betaald uit de in beslag genomen bezittingen van de oude kerk. In ste den en dorpen waar reeds kleinere of grotere aantallen aanhangers van de nieuwe leer woonachtig waren, kon deze kerkverandering doorgaans met enige voortvarendheid worden doorgevoerd. Aanmerkelijk minder soepel en voorspoedig verliep dit proces op plaatsen waar nog nauwelijks sprake was van sympathie voor het calvinisme, zoals op Wieringen. Toch kan niet gesteld worden dat de gereformeerde kerk de kerkhervorming op Wieringen niet tij dig ter hand heeft genomen. Al in een zeer vroeg stadium, in 1573, is sprake van de aanwezigheid van een dominee op het eiland. Deze predikant, van wie alleen de voornaam Henricus bekend is, had overigens een slechte reputatie omdat hij eerder om onbekende redenen uit het predikambt was gezet. Een jaar later waren er zelfs twee evangeliedienaren op het eiland werkzaam, toen ook Hieronymus Hortensius de oversteek maakte. Ook deze tweede wegbereider van de reformatie op het eiland, die nog hetzelfde jaar weer vertrok, was allerminst van onbesproken gedrag. Later zou hij veelvuldig in conflict komen met de gereformeerde kerkvergaderingen, onder meer wegens zijn naar het katholicisme neigende opvattingen over de betekenis van 'goede werken'. Toen bijna tege lijkertijd ook Henricus het voor gezien hield, was het voorlopig gedaan met de gereformeerde ijver op het eiland. Dhr. P.H.A.M. Abels tijdens zijn lezing. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 17e jaargang nr. 1 - 2005

Op de Hòògte - Wieringen | 2005 | | pagina 14