Boekbesprekingen - 123 - door G. C. Klein-Hamming Tijdens de stamboomweekenden, de eerste twee weekenden van oktober, in de Nicolaas Kerk te Westerland, zijn in de afgelopen jaren stambomen gepresenteerd waarvan een boekje is uitgegeven. Het gaat om de stambomen van Halfweeg 2001), Nannes, Koster en Medemblik 2002) en Engel (2003). Al heel snel waren deze boekjes uitverkocht. De Historische Vereniging heeft daarom besloten tot een herdruk. De boekjes, uitgegeven op A4 formaat, zijn te verkrijgen bij de bestuursleden, kosten 13,= per stuk. Bestellen kan ook door 15,25 over te maken op banknummer 37.03.31974 t.n.v Historische Vereniging Wieringen, dan krijgt U het boekje thuis gestuurd. Vergeet niet Uw naam en adres te vermelden. De Wieringerfamilie Halfweeg; De stamvader van de familie Halfweeg is Pieter Halfweeg, geboren rond 1670 en wonende te Oosterland. Deze Pieter had en heeft veel nakomelingen op Wieringen, maar ook zijn er enkele tak ken uit Wieringen vertrokken. Zijn achterkleinzoon, Nan Sijmonsz Halfweeg, vertrok rond 1808 met zijn vrouw Grietje Aberts Kuit naar Amsterdam en deed daar goede zaken met zijn kaagschip "De Twee Gebroeders". Van diens zoon Simon, die in Amsterdam op de zeevaartschool zat, zijn schitterende documenten uit de eerste helft van de 19e eeuw bewaard gebleven. Het boekje beschrijft elf generaties. De Wieringer familie Nannes, Koster en Medemblik; De drie families Koster, Nannes en Medemblik stammen af van dezelfde stamvader nl. Volkert Nannes, geboren rond 1660 te Den Oever. Zijn zoon trouwde met Antje Jans Koster. Eén van hun zoons werd met voor- en achternaam naar grootvader van moederszijde vernoemd: Jan Lammertsz Koster. Hij trouwde met Maartje Claasd. Medemblik en hier gebeurde hetzelfde: één van de zoons werd Claas Jansz. Medemblik genoemd. Alle takken hebben zich voortgeplant en omdat ze van dezelfde stamvader zijn, gaat het in feite om één familie met drie verschillende achternamen. Deze bijzondere manier van naamgeving kwam wel vaker voor op Wieringen en in de omgeving. In het begin van de 19e eeuw zijn de Medemblikken van Wieringen vertrokken. Zij vestigden zich in Hoorn en vervolgens in Waterland; de Nannesen trokken naar Warmenhuizen en de omgeving van Schagen. De familie Nannes in Warmenhuizen is talrijk en honkvast. Het boekje beschrijft de generaties vanaf 1660 tot rond 2000. De Wieringer familie Engel; Is van oorsprong een rooms-katholiek. De oudste gegevens zijn gevonden in het doopboek van de katholieke kerk te Wieringen, dat teruggaat tot het jaar 1679. De achternaam Engel komt in het doopboek overigens pas voor het eerst voor in 1734. De ouders van de in 1734 geboren Dirk Engel zijn nog wel te traceren maar daarmee houdt het op. Of de voorouders van de pasgeborene ook in de 17e eeuw en daarvoor alWieringers waren, is niet meer na te gaan. Het boekje beschrijft acht generaties. Tevens gaat het boekje in op de geschiedenis van de Katholieke Kerk op Wieringen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 5