- 152 - Delft, Civiele Techniek. In die periode ben ik met Nel getrouwd en hebben we onze zoon en doch ter gekregen. Ik was toen werkstudent met een fulltime baan. In die tijd heb ik op het Stevin Laboratorium vier jaar lang onderzoek gedaan aan Houtconstructies, vooral naar de sterkte en sta biliteit van grote gelamineerde houten spanten. Na "nat" te zijn afgestudeerd, dat kan binnen de Civiele Techniek, ben ik als waterbouwer in dienst getreden bij het MARIN te Wageningen. De rest van mijn beroepsmatige leven heb ik hier doorge bracht. Het Maritiem Research Instituut Nederland is een instituut waar onderzoek wordt gedaan op het gebied van de scheepshydromechanica. Dit gebeurt in de vorm van theoretische modelvor ming maar vooral in de vorm van fysisch modelonderzoek. Het varen met schaalmodellen dus. Het betreft in principe alles wat vaart of drijft of zich als vast obstakel in water bevindt. Ik ben daar lang verbonden geweest aan de afdeling Offshore als projectmanager met uiteindelijk als specialisatie "de installatie van vaste olieboorplatforms in zee". Het was boeiend werk niet alleen vanwege de tech niek, maar vooral ook omdat het zo internationaal was. MARIN is wereldmarktleider in deze niche. De meetresultaten uit de modelproeven werden vaak heet van de naald gebruikt voor het ontwerp van boorinstallaties op zee. Ook heb ik daar een brede algemene kennis opgedaan over de andere thema's die daar werden bestudeerd, weerstand van schepen, schroefontwerp, schroefcavitatie, tril lingen, geluid, en manoeuvreergedrag van schepen. Ook zeegangsgedrag, het gedrag van een schip in golven, de toegevoegde weerstand, bewegingen, versnellingen, het overnemen van water, slam ming (paaltjes pikken), schroefuittreden. En daaromheen veel ervaring met de technologie van het modelonderzoek. Vanuit die achtergrond maakte ik in 1987 kennis met het Indonesië project. De toenmalige minis ter van Technologie in Indonesië, Habibie, wilde de werven aldaar moderniseren en daar ook de bijbehorende testfaciliteiten hebben. Net zoiets als in Wageningen. Het MARIN heeft daar een zeer groot project aan gehad van begin tot eind. Ontwerp, begeleiding van de bouw in Surabaya, advies contracten met toeleveranciers, trainingsprogramma's voor de toekomstige bemanning, levering van specifieke apparatuur kennis en software. De bouw van dit instituut is gefinancierd met zachte leningen uit Japan, het is ingericht met zachte leningen uit Duitsland en de training en begeleiding is betaald uit Nederlands ontwikkelingsgeld. Aansluitend kwam er een soortgelijk project bij voor de technische universiteit in Johor Bahru in Maleisië. Het totale project was zo groot dat de projectgroep als zelfstandige afdeling is opgezet binnen MARIN en is omgedoopt tot de afdeling "Technology Transfer". Ik had in het begin als hoofdtaak de coördinatie en beheer van alle contracten en ik ben geëindigd als manager van deze afdeling. In deze periode heb ik ook een periode in de Ondernemingsraad gezeten als voorzitter. Hierna is mij gevraagd om zitting te nemen in de directie van met MARIN als directeur van de divisie Marketing. In deze divisie waren ondergebracht: de stafafdeling marketing en PR en com municatie, Technology Transfer, Trials en Monitoring (metingen aan boord van schepen) en de manoeuvreersimulator. Het was een boeiende en hectische periode waarin ik zeer veel nationale en internationale contacten heb onderhouden binnen de maritieme wereld. MARIN heeft echter vele perioden van zwaar weer gehad. In 2000 was er weer een reorganisatie aan de orde en in dat verband is mij toen een regeling aangeboden (zeg maar VUT)Ik heb daar in goed overleg gebruik van gemaakt. Op dit moment besteed ik veel tijd aan golf, roeien en tennis. Ik verzorg binnen de redactiecommissie de vormgeving van het clubblad van de Golfclub "de Heelsumse" en sinds april dit jaar ben ik algemeen voorzitter van de Jachthaven in Wageningen. En verder geniet ik van mijn kleinzoon Jacob. De Gedenklepel Bij ons lag vroeger altijd een zilveren lepel in de vitrinekast. Mijn moeder had voor allerlei bijzon dere porseleinen spulletjes zo'n kastje ingericht. Tussen de spullen lag altijd een zilveren lepel. Mijn vader vertelde daar altijd over dat die lepel van een van onze verre voorvaders was. Die had in vroe ger dagen een Oranjevorst over het eiland Wieringen rondgereden. Hij had daar geld voor gekregen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 34