- 151 - Pieter werd tegen zijn zin boer. Zijn interesse ging uit naar techniek, maar omdat hij de enige zoon was werd het als vanzelfsprekend beschouwd dat hij het familiebedrijf zou voortzetten. Na zijn huwelijk op 28-05-1942 kwam Pieter met Geeske op de boerderij en verhuisden zijn ouders naar het burgerhuisje ernaast. In het begin zette hij de traditie voort door veel met paarden te werken. Hij was vooruitstrevend en volgde de nieuwste ontwikkelingen. Na de dood van zijn vader verwisselde hij de paarden voor een tractor. Dit paste goed bij zijn interesse. Dat werd nog versterkt door de opkomst van de loopstal len met de daarbij behorende technische installaties. Op de stallen van de stolpboerderij was plaats voor 12 koeien en 6 stuks jongvee. Door de groei van het dorp was de boerderij midden in de bebouwde kom komen te liggen, wat voor de bedrijfsvoering ook niet ideaal was. Pieter streefde naar bedrijfsvergroting, zoals de meeste boeren in die tijd. Hij kocht land erbij en breidde zijn vee stapel uit tot 60 koeien. Als één van de eersten richtte hij een maatschap op met zijn zoon Klaas en zijn zwager Pieter Broersma en diens zoon Fedde. Op het land in de Koog, op de hoek Paral- lelweg/Lonjeweg, lieten zij een loopstal bouwen voor hun gezamenlijke veestapel, hoeve "De Weel". Pieter was behalve veehouder ook een goed bestuurder. Hij was lid van het kerkbestuur en net als zijn vader voorzitter van het bestuur van "Noorderlicht". Onder zijn leiding werd de tweede ver bouwing van het verzorgingshuis gerealiseerd. Ter herinnering aan de ingebruikname op 16 mei 1964 is hiervan is een gedenkplaat aangebracht op de bovenverdieping. Pieter had ook bestuurs functies bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en bij Begrafenisvereniging "De Laatste Eer". Geeske overleed op 4-10-1993 op 73-jarige leeftijd en werd begraven op Zandburen. Pieter overleed op 8-06-1994 op 79-jarige leeftijd en werd ook op Zandburen begraven. Oudste zoon Jaap vertelt: Jacob Nlcolaas Pieterzn Dekker Na de MULO in Hippolytushoef en aansluitend de HBS in Den Helder, ben ik Weg- en Waterbouwkunde gaan studeren aan de HTS in Haarlem. Hierna kwam mijn diensttijd en ben ik reserve officier bij de Artillerie geworden.Vervolgens toch maar besloten om verder te studeren in De maatschap Dekker/Broersma is niet in stand gebleven. Fedde liet bij zijn bedrijf te Westerland een nieuwe loopstal bouwen. In november 1982 werd een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de tweede ruilverkaveling op Wieringen. Traditiegetrouw had Pieter de boerderij overgedaan aan Klaas en woonde hij zelf in het burgerhuisje ernaast. Het land dat versnipperd lag over een groot deel van Wieringen, werd samengevoegd tot een aaneengesloten blok. Het stukje land in de Elftstraat kreeg een andere bestemming. Op een gedeelte werd supermarkt "De Dagmarkt" gebouwd, later overge nomen door Siem en Hanna Braad, woninginrich ting en textiel. De winkel werd gesloopt en op de bouwplaats wordt nu een rij van zeven herenhuizen gebouwd. Ook een gedeelte van het Cinemaplein was grond van Dekker. Enkele buren kochten een stukje om hun erf te vergroten, het restant kocht de gemeente en wordt nu "Het Groene Hart" ge noemd. Klaas ging in een kleiner huis wonen en ver kocht in 1991 de woonstolp aan woningbouwvereni ging "Beter Wonen", die het doorverkocht aan de familie Jan Rasch. Klaas heeft het familiebedrijf zelf voortgezet tot 2004. Hij verhuurt het nu aan slager Piet Ottens. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 33