- 146 - gere zuster van Cornelis' vrouw Grietje. Pieter en Aaltje woonden op Zandburen en namen later beide moeders in huis, Grietje Bakker en Antje Wagemaker. Grietje Bakker overleed er op 20-01 1868 op 77-jarige leeftijd Cornelis is in zijn leven vaak geconfronteerd met de dood. Als kind maakte hij de dood van 2 broertjes mee, Dirk in 1832 op 12-jarige leeftijd en Simon in 1844 op 6-jarige leeftijd. Zijn later geboren broer Dirk werd niet ouder dan 22 jaar en overleed in 1857. Van zijn eigen drie kinderen bleef alleen de tweede zoon Pieter in leven. Cornelis verloor in 1884 ook een kleinkind. Zelf bereikte hij de leeftijd van 76 jaar. Zo heeft hij toch een kleinzoon kun nen zien opgroeien.Wat hij niet meer heeft kunnen zien vin den we in de archieven van historici en horen we in gesprek ken met zijn nakomelingen. Hoe zijn tak van de familie Dekker zich heeft ontwikkeld blijkt uit het volgende: De tweede generatie: Pieter Corneliszoon Dekker werd geboren op 10-01-1858 te Hippolytushoef. Hij trouw de op 26-jarige leeftijd met Elisabeth Jacobsd. Mulder, geb. 7-09-1862, dochter van Jacob Lucasz. Mulder, landman, en Reijnouw Jansd. Scharwee, die opWesterland woonden. Uit dit huwelijk werden geboren: Pieter was voornamelijk veehouder, akkerbouw kwam op het oude eiland weinig voor. Zoals veel Wieringers in die tijd was Pieter ook werkzaam in het bewerken van zeewier. 1Grietje Pietersd. Dekker, geb. 16-11-1884, 38 dagen oud. 2. Jacob Pieterz. Dekker 9-10-1884, overheden Pieter Corneliszn Dekker Pieter volgde zijn vader op als boer aan de Elftstraat. In die tijd stond op de plaats van de huidige boerderij een andere stolpboerderij, dichter op de straat, aan de rand van het dorp. Er grensde niet veel land direct aan de boerderij, het meeste lag in de Hippolytushoeverkoog. Zijn achterkleinkin deren herinneren zich nog goed dat achter de boerderij een grote boomgaard lag met heel oude fruitbomen erin. Ook toen al werden op het achtererf allerlei festiviteiten georga niseerd, zoals de landbouwfeesten. Elisabeth Mulder Ook voor de boerinnen was vroeger veel werk op de boerde rij. Naast het huishouden en de opvoeding van de kinderen zorgden zij voor het schoonboenen van de melkemmers en -bussen en de verzorging van het jongvee. Vaak karnden zij zelf boter en kaas. Toen zijn vrouw Elisabeth op 12-08-1919 op 56-jarige leeftijd overleed, vond Pieter de tijd gekomen Tragisch is ook de levensgeschiedenis van zijn zuster Geertje en haar gezin. Geertje, geb. 28-07 1817 te Oosterklief, was getrouwd met Klaas Aldertz. Minnes, boer in de Elft. Geertje stierf in 1858 op 40-jarige leeftijd kort na de geboorte van haar jongste kind. Vervolgens overleden Klaas jr. op 3-jarige leeftijd, het jongste kind Dirk, 6 maanden, daarna Klaas Sr., 42 jaar, en daarna Pieter, 10 jaar. De twee overgebleven kinderen, Aldert en Simon, moesten in drieëneenhalf jaar tijd afscheid nemen van hun vader en moeder en drie broertjes! Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 28