NGEZONDEN BRIEVEN - 139 - Met veel genoegen heb ik het laatste nummer van "Op de Hoogte" gelezen over de Wieringer Molens. Graag wil ik nog doorgeven wat mij indertijd verteld is door Meyert Mulder Pz., de tim merman, die in de Westerlanderlaan woonde op nummer 5. De percelen Laan 5 (waar nu de fami lie K. Wittink woont), Laan 7 (fam. P. Ooms) en Laan 9, de voormalige kaasfabriek (fam. C. Hos), vormden vroeger één onbebouwd perceel, genaamd Mallewied, de molenweide dus. Omstreeks 1900 is het perceel door vererving in drieën gesplitst. Het is dus heel goed mogelijk, dat daar vroeger een meelmolen heeft gestaan, alhoewel ook andere locaties in Westerland genoemd worden; het een sluit het ander niet uit. Natuurlijk vind je van zo'n molen niets terug: de oude houten standerdmolen stonden op vijf gemetselde poeren, die bij de sloop van de molen verwijderd werden omdat de stenen nog wat waard waren. Na de bouw van het huis van de familie Ooms in 1968 heb ik nog gekeken naar eventuele grond sporen; maar niets gevonden. Op oude kaarten uit 1623 van Gerrit en Dirck Langendijk en de kaarten uit 1647 en 1653 van Dirck Abbestee, betreffende het indijken van het Koegras- en Balgzandgebied staat als richting van de dijk door het Amsteldiep "over het huis van Franse Trijn, op de korenmolen". Het huis van Franse Trijn stond vermoedelijk in de Noorderbuurt, ergens waar de familie Bloemen nu woont. Wie deze Franse dame was, weet ik niet. Misschien weet één van u er meer van? Kees Hos Zeshonderd jaar water en land Bijdrage tot de historische Geo- en Hydrografie van de Kop van Noord-Holland in de periode 1150 - 1570 Henk Schoorl Wolters-Noordhoff nv Groningen 1973 fig. 107 De plaats van de geprojecteerde afsluitdijken van het Amsteldiep en de Sloot Naar uitvoerige verkenningen en peilingen van Dirk Abbestee in de jaren 1647 - 1652, uitgewerkt op zijn kaart van 1652. ARA-Hingman, nr. 2492. kopie. De noordelijke afsluiting voorzag in een dijk van de Quelderduin tot een baken benoorden het Bortzwin en vervolgens over de Repelplaat naar Wieringen, rooiend over het huis van "Franse Trijn" op de korenmolen: de zuidelijke afsluiting van de toren van Westerland over de gronden naar de Brabantse hoek van de Wieringerwaard. 1 Quelderduin geprojecteerde dijken 2 Bortzwin peilingslijn, bedoeld om 3 Repelplaat ter plaatse af te sluiten 4 huis van "Franse Trijn" en de korenmolen 5 Westerland 6 Brabantse hoek Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 21